nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image

Strona Główna

Możliwe jest łatwe rzucenie palenia, jeśli się wie jak…

19.03.2013 Andrzej Kułakowski

„Papieros – jest jak zaproszony gość, którego trudno się pozbyć”

Palenie tytoniu jest praktykowane przez ponad miliard ludzi na całym świecie. Według ERC – Towarzystwa Analiz Rynku największymi palaczami są Grecy. Średnio na jednego Greka w roku 2007 przypadało 3000 papierosów.


Historia

Historia palenia datowana jest na 5000 lat p.n.e. i wzięła swoje początki od szamańskich  rytuałów. Palenie stosowano jako rodzaj ofiary składanej bóstwom, w rytuale oczyszczenia, jak również pozwalało szamanom zmieniać stan ich umysłów w celu osiągnięcia duchowego oczyszczenia. Palenie tytoniu było używane w celu wywołania transów oraz aby osiągnąć kontakt ze światem duchów. Tytoń był też łatwym towarem na wymianę w handlu. Palono go również w fajkach, podczas określonych ceremonii, obrzędów sakralnych, oraz aby przypieczętować zawartą umowę. Niektóre plemiona wierzyły, że tytoń był darem od Stwórcy a wydychany dym tytoniowy był zdolny zabrać troski i modlitwy do Nieba.

Wyobrażenia dotyczące palenia były różne w zależności od czasu i miejsca: palenie było to święte, to grzeszne, raz wyrafinowane, innym razem wulgarne, było panaceum, jak również śmiertelnym zagrożeniem dla zdrowia. Dopiero niedawno, zwłaszcza w uprzemysłowionych krajach Zachodu, palenie zostało przedstawione w zdecydowanie negatywnym świetle.

Skutki palenia

Palący żyją średnio o ok. 14 lat krócej niż niepalący. Badania medyczne dowodzą, że palenie jest jedną z wiodących przyczyn takich chorób jak: rozedma płuc, przewlekła obturacyjna choroba płuc, rak płuc, rak języka, rak krtani, choroba niedokrwienna serca, zawał mięśnia sercowego, miażdżyca kończyn dolnych i wiele innych. Palenie podczas ciąży może doprowadzić do komplikacji podczas porodu, a także spowodować gorszy rozwój psychofizyczny dziecka.

Zakaz palenia

Od 15 listopada 2010 roku w wielu miejscach publicznych w Polsce obowiązuje zakaz palenia. Obejmuje on m.in. lokale gastronomiczno-rozrywkowe, miejsca pracy, szpitale, teren uczelni, miejsca przeznaczone do zabaw dzieci, przystanki komunikacji publicznej, pomieszczenia obiektów sportowych oraz inne pomieszczenia użytku publicznego.

Dlaczego ludzie palą papierosy?

Każdy palacz wie, że palenie jest niezdrowe, drogie i aspołeczne. Czemu więc pali, skoro wolałby przestać?
Allen Car, autor książki „Easyway. Prosta droga jak skutecznie rzucić palenie”, mówi, że palacze palą nie z powodów, dla których nie powinni palić, ale z powodów, dla których palą.

Według Car’a palacze palą, bowiem odczuwają STRACH, że bez papierosów:

– nie będą potrafili cieszyć się życiem i radzić sobie ze stresem,
– nie będą potrafili zrelaksować się i skoncentrować,
– będą musieli przeżyć prawdziwy koszmar, żeby się uwolnić,
– być może nigdy nie uwolnią się do końca i zawsze już będą tęsknić za papierosem.

Źródłem tych lęków są złudzenia, jakie mamy na temat palenia i uzależnienie od nikotyny. Złudzenie, że palenie pomaga się odprężyć albo skoncentrować, że palenie łagodzi stres albo zabija nudę. Gdyby to była prawda, palacze byliby bardziej zrelaksowani, mniej zestresowani albo znudzeni niż niepalący… Tak nie jest.

Allen Carr obala te wszystkie iluzje, pokazując palaczom, jak naprawdę działa pułapka.

A więc jak rzucić palenie?

Allen Car twierdzi, że palaczom trudno rzucić palenie nie z braku silnej woli ale ponieważ mają konflikt woli. Jego metoda usuwa ten konflikt, w rezultacie palacz nie potrzebuje silnej woli, żeby rzucić palenie.

Alen Car zapewnia, że jeśli palacz zrozumie mechanizm nikotynowej pułapki i zastosuje się do kilku prostych instrukcji, nie tylko poradzi sobie z łatwością z rzuceniem palenia, ale cały proces stanie się dla niego źródłem prawdziwej radości.

W momencie, kiedy palacz uświadamia sobie, że będzie bardziej cieszył się życiem, lepiej radził sobie ze stresem, że łatwiej będzie mu się skoncentrować i zrelaksować i że nie będzie mu brakowało papierosa, lęk przed rzuceniem znika. Jeśli dalej dociera do niego, że z palenia nie ma żadnych zalet, że nic nie traci, z niczego nie rezygnuje, niepalenie nie wymaga od niego nawet odrobiny silnej woli rozstanie się z nałogiem staje się proste.

Metoda „silnej woli”

Metoda silnej woli to próba zabicia w sobie pragnienia papierosa przy użyciu zdroworozsądkowych argumentów:

•zagrożeń dla zdrowia
•ubezwłasnowolnienia – to nie my decydujemy, co robimy, ale nałóg
•kosztów

Budujemy w sobie świadomość oczywistych, negatywnych skutków palenia, takich jak groźba raka, koszty itd. i wmawiamy sobie:
„Jeśli tylko wytrzymam bez palenia wystarczająco długo, pragnienie papierosa w końcu zniknie.”

Allen Car mówi, że brzmi to wprawdzie logicznie, zwykle jednak dzieje się coś zupełnie odwrotnego. Papieros staje się dla nas czymś najcenniejszym na świecie. No bo kto lubi, kiedy mu się coś odbiera?

Allen Car odbiera jedynie kilka iluzji i stereotypowi na temat palenia. W to miejsce daje coś bardzo ważnego: szansę na to, że staniecie się szczęśliwymi niepalącymi!

Czy można mu wierzyć? Przekonajcie się sami pożyczając książkę Allena Car z naszej biblioteki „Easyway. Prosta droga jak skutecznie rzucić palenie”.

Aldona Litwińska
Psycholog szkolnyKlub osmiu_logo
kampania_drugiezycie
ulotka promocyjna szkoły
 

lisc debu targi
jubileusz budowlanki kariera
swieto_saperów przysiega
spartakiada przysiega_stw
chrzest