nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image

Rok Kościuszkowski

271 rocznica urodzin Tadeusza Kościuszki. Podróż historyczna na Białoruś

09.02.2017 andkul

W dniach 2 – 5 lutego 2017 r. delegacja naszej szkoły i Powiatu Stalowowolskiego: Longina Ordon, Anna Nowak, Iwona Szewc, Monika Fil, radny Dariusz Bańka, Hubert Bańka i pułkownik Marian Herok – odbyła podróż historyczną dla uczczenia 271. rocznicy urodzin Tadeusza Kościuszki w Mereczowszczyźnie na Białorusi. Organizatorem wyjazdu był dr Leszek Marek Krześniak – prezes Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej w Warszawie.

 

W polskiej delegacji znaleźli się przedstawiciele szkół kościuszkowskich: z Długosiodła na czele z p. dyrektor Urszulą Kmoch, z Cyganki na czele z p. dyrektor Małgorzatą Wachowicz oraz wójtem gminy Dębie Wielkie – Krzysztofem Kalinowskim. Polskie środowiska kościuszkowskie reprezentowali, m. in. członkowie Towarzystwa Kościuszkowskiego z Połańca z prezesem Radosławem Matusiewiczem oraz członkowie Towarzystwa Naukowo – Kulturalnego z Garwolina. Najważniejsza część podróży historycznej miała miejsce 4 lutego w Mereczowszczyźnie, gdzie urodził się patron naszej szkoły. Tego dnia przed dworkiem Kościuszków zebrali się ludzie z różnych stron świata oraz przedstawiciele ambasad Stanów Zjednoczonych, Rosji, Ukrainy, Polski i władz białoruskich, by oddać pokłon Obywatelowi Świata, jak w tym międzynarodowym towarzystwie określany jest Tadeusz Kościuszko. Była to okazja do spotkania naukowców, artystów i pasjonatów tradycji kościuszkowskiej oraz wzruszonych uroczystością mieszkańców Białorusi.

 

Podróż historyczna wiodła przez tereny i miejscowości związane z bogactwem kulturowym i dziedzictwem narodowym Białorusi i Polski. W Siechnowiczach odwiedziliśmy Muzeum Tadeusza Kościuszki – dawny majątek rodowy Kościuszków. W Berezie Kartuskiej – ruiny Miejsca Odosobnienia. W Mińsku – Narodową Galerię Sztuki i Stołeczną Bibliotekę. W Mołodecznie – szkołę muzyczną, gdzie odbył się koncert muzyki poważnej. W Zalesiu – pałac Ogińskich, Muzeum Michała Kleofasa Ogińskiego – kompozytora, m. in. poloneza „Pożegnanie Ojczyzny” oraz wyjątkowe miejsce – kamień „Cieniom Kościuszki” – pierwsze upamiętnienie śmierci Naczelnika. W dawnym Kosowie Poleskim – kościół Św. Trójcy, w którym został ochrzczony Kościuszko, a także cerkiew i polski cmentarz, gdzie zostali pochowani rodzice jednej z uczestniczek naszej podróży. Opowiedziane losy tych Polaków były niezwykłą lekcją historii. W Pińsku zwiedziliśmy Pałac Butrymowiczów. W Worocewiczach – Muzeum Napoleona Ordy – wybitnego malarza, pianisty, kompozytora i wieloletniego dyrektora Opery w Paryżu. W Bezdzieżu – Muzeum Fartuszka – rekonstrukcja historyczna – jak to ze lnem było. W Brześciu przygotowano nam iście królewskie przyjęcie z artystami białoruskimi w ich oryginalnej kawiarni artystycznej.

 

Kolejny wyjazd naszej delegacji na białoruskie uroczystości kościuszkowskie był relacjonowany przez Polskie Radio, a materiał filmowy zostanie wyemitowany przez TVP Polonia. Nasza szkoła podarowała już wiele pamiątek dla Muzeum Tadeusza Kościuszki w Mereczowszczyźnie, a wśród międzynarodowych środowisk kościuszkowskich posiada opinie szkoły wiodącej prym w pielęgnowaniu pamięci o niezwykłym Obywatelu Świata, jakim jest Tadeusz Kościuszko. Nasz udział w  międzynarodowych uroczystościach stał się także świetną okazją do promocji pracy szkoły oraz Powiatu Stalowowolskiego. Radny naszego Powiatu p. Dariusz  Bańka w wielu z odwiedzanych miejsc przekazał na pamiątkę publikacje promujące Powiat Stalowowolski. Wśród uczestników podróży i uroczystości widać było wielki entuzjazm związany z Rokiem Kościuszkowskim i okazją do przywrócenia w tych okolicznościach właściwego wizerunku Kościuszki, nieskażonego klimatem PRL – u.

 Klub osmiu_logo
kampania_drugiezycie
ulotka promocyjna szkoły
 

lisc debu targi
jubileusz budowlanki kariera
swieto_saperów przysiega
spartakiada przysiega_stw
chrzest