nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image

Kierunki kształcenia

04.04.2017 Andrzej Kułakowski

TECHNIK CHŁODNICTWA I KLIMATYZACJI

 

Wymagania-dla-szkół-700x400 Technik-chłodnictwa-i-klimatyzacji 640_zawod-chlodnik Klimatyzacja-w-domu2

 

CHARAKTERYSTYKA

 

Chłodnictwo i klimatyzacja to jedna z najprężniej rozwijających się dziedzin, mająca zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu: od spożywczego, przez farmaceutyczny po samochodowy.

Umiejętności zdobyte na tym kierunku są wykorzystywane także w pracy przy odnawialnych źródłach energii, takich jak choćby pompy ciepła. Nie ma więc w tym przypadku obaw, że po zdobyciu zawodu będą problemy ze znalezieniem zatrudnienia.

Z uwagi na duży obszar branżowy działań technika chłodnictwa i klimatyzacji uczeń w technikum poznaje wiele zagadnień z zakresu elektrotechniki, termodynamiki technicznej, automatyki, hydrauliki, pneumatyki, materiałoznawstwa, łączenia różnych materiałów odpowiednimi metodami, stosowania i eksploatacji czynników chłodniczych, pomiarów, tworzenia i odczytywania rysunków technicznych, projektowanie prostych obiektów technicznych oraz sporządzanie dokumentacji konstrukcyjnej urządzeń chłodniczych lub klimatyzacyjnych, a ponadto kosztorysowania planowanych usług i języka obcego zawodowego ukierunkowanego branżowo.

Trudno wymienić dziedzinę, w której nie stosuje się obecnie regulowania temperatury maszyn, pomieszczeń lub produktów. Wciąż rośnie liczba zastosowań. W związku z tym branża chłodnicza i klimatyzacyjna rozwijają się jak nigdy dotąd i potrzebuje coraz więcej wykwalifikowanych specjalistów. Brak specjalistów kształtuje wysokości wynagrodzeń.

Jest to ciekawa i wciągająca praca dla ludzi lubiących wyzwania.

 

 

KWALIFIKACJE

 

EE.15. Montaż, eksploatacja i konserwacja urządzeń i instalacji chłodniczych.

 

Montaż urządzeń i instalacji chłodniczych.

Eksploatacja i konserwacja urządzeń i instalacji chłodniczych.

Naprawa urządzeń i instalacji chłodniczych.

 

EE.16. Montaż, eksploatacja i konserwacja urządzeń i instalacji klimatyzacyjnych.

 

Montaż urządzeń i instalacji klimatyzacyjnych oraz pomp ciepła.

Eksploatacja i konserwacja urządzeń i instalacji klimatyzacyjnych oraz pomp ciepła.

Naprawa urządzeń i instalacji klimatyzacyjnych oraz pomp ciepła.

 

 

MOŻLIWOŚĆ ZATRUDNIENIA

 

 

Praca technika chłodnictwa i klimatyzacji wyróżnia się dużą różnorodnością. Mogą czekać Cię długie ale dochodowe wyjazdy do klientów. Możesz też pracować w hurtowni, sklepie, fabryce produkującej urządzenia klimatyzacyjne i chłodnicze. Będziesz mógł się specjalizować w różnych obszarach branży (urządzenia AGD, urządzenia chłodzące w sklepach, urządzenia i instalacje komór chłodniczych, klimatyzacja pojazdów osobowych i ciężarowych, wentylacja i klimatyzacja pomieszczeń mieszkalnych i biurowych i przemysłowych) i pracować w różnych obszarach gospodarki (usługi, produkcja, handel, transport). Będziesz łączył swoją wiedzę z zakresu elektrotechniki i termodynamiki z umiejętnościami złotej rączki – montera maszyn i urządzeń.

 

STUDIA NA UCZELNIACH WYŻSZYCH

 

Wydział Techniki Morskiej i Transportu Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie

Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa, Politechnika Warszawska

Politechnika Gdańska

Politechnika Wrocławska

Politechnika Śląska

Politechnika Poznańska

Uniwersytet Przyrodniczo-Technologiczny w Bydgoszczy

 

 

 Klub osmiu_logo
kampania_drugiezycie
ulotka promocyjna szkoły
 

lisc debu targi
jubileusz budowlanki kariera
swieto_saperów przysiega
spartakiada przysiega_stw
chrzest