nivo slider image

Archiwum

69 rocznica agresji sowieckiej na Polskę

15.04.2009 Administrator

Uczniowie naszej szkoły pragnęli pokazać, że pamiętają o ofiarach agresji ZSRR na Polskę. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 9.00 uformowaniem szyku uczestników (poczet sztandarowy, p. wicedyrektor Longina Ordon, delegacja Związku Sybiraków w Stalowej Woli, delegacja uczniów i nauczycieli,) na placu przed wejściem głównym do szkoły.

 

Następnie nasza delegacja przemaszerowała na cmentarz komunalny w Stalowej Woli. Na cmentarzu odbył się apel poległych, w którym oprócz delegacji naszej szkoły uczestniczyła warta honorowa żołnierzy z  zaprzyjaźnionej niżańskiej jednostki wojskowej pod dowództwem kapitana Krzysztofa Kalety.

Ponadto w hołdzie poległym żołnierzom bohaterskiej armii polskiej w imieniu społeczności  Zespołu  Szkół Nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Stalowej Woli w Mauzoleum poległych został złożony wieniec.

 

Druga część uroczystości miała miejsce w auli naszej szkoły. W imieniu dyrekcji gości- członków Związku Sybiraków w Stalowej Woli – powitała  p. wicedyrektor Longina Ordon. Następnie  p. Zbigniew Paszkiewicz, radny miejski – reprezentant Związku Sybiraków w Stalowej Woli opowiedział zgromadzonym uczniom o losach jeńców polskich oraz ludności cywilnej na terenach anektowanych przez ZSRR. Gawędę p. Paszkiewicza, poprzedził referat  ucznia Przemysława Dąbka przybliżający zebranym genezę i przebieg agresji ZSRR na Polskę. Oprawę multimedialną  stanowiła kronika  filmowa  ukazująca zbrodnie sowieckie dokonane na Polakach  w czasie ostatniej wojny.

 

W trakcie uroczystości odsłonięta została wystawa pt. ? Losy jeńców polskich w ZSRR 
w okresie II wojny światowej? pochodząca ze zbiorów naszego ucznia, Przemysława Dąbka.

        

Uroczystość była bardzo udana, o czym świadczą relacje w lokalnych mediach: telewizji kablowej ?Stella?, dzienniku ?Echo Dnia?, tygodniku ?Sztafeta?. Należy także nadmienić, iż uroczystość spotkała sie z dużym zainteresowaniem  uczniów  naszej szkoły, którzy entuzjastycznie zaangażowali się w jej przygotowanie.

 

przygot. P. Boratyński

 

 Klub osmiu_logo
kampania_drugiezycie
ulotka promocyjna szkoły
 

lisc debu targi
jubileusz budowlanki kariera
swieto_saperów przysiega
spartakiada przysiega_stw
chrzest