nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image

Pedagog i psycholog

Dekalog Dziecka

09.10.2013 Administrator

I. Pamiętaj, abyś okazywał miłość swoim rodzicom.

Miłość, którą obdarzasz rodziców i okazujesz im w swoich słowach i czynach jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania całej Twojej rodziny. Dzięki temu, że Ty okazujesz rodzicom takie ciepłe uczucia, dodajesz im sił do życia, pracy, stają się szczęśliwi i z większym optymizmem mogą podchodzić do różnych życiowych problemów. Dając miłość swoim rodzicom uszczęśliwiasz ich  i jednocześnie siebie ?miłość jest najważniejsza w życiu człowieka. Bez niej ogarnia człowieka pustka i beznadzieja.


Przykład: powodem smutku i nieszczęść wielu rodziców jest brak odczuwania przez nich miłości własnego dziecka. Tacy rodzice nie wierzą we własne siły i przez to mogą być apatyczni lub przeciwnie ? agresywni. Stan taki jest wynikiem niskiej samooceny rodziców i myślą, że nie potrafią sprawić by być kochanymi przez własne dziecko.


II. Pamiętaj, że jesteś jedną z najważniejszych osób w życiu Twoich rodziców.

Kiedy okazujesz rodzicom zainteresowanie, zadajesz pytania, rozmawiasz z nimi to zyskujesz to co najważniejsze ? wiedzę na ich temat. Rodzice mają czasami wiele problemów, o których nie chcą rozmawiać z dziećmi, bo nie wierzą aby to mogło im pomóc. Ale tak wcale nie musi być. Jako dziecko jesteś bardzo dobrym obserwatorem i wiesz, kiedy rodzice się czymś przejmują. Pokaż im, że potrafisz ich wysłuchać i jeśli nawet nie znajdujesz rozwiązania problemu to towarzyszysz rodzicom w ich problemach i nie opuszczasz ich w troskach.
Przykład: Jeśli nie będziesz uważnie słuchał swoich rodziców to nawet nie zauważysz jacy są nieszczęśliwi.

III. Pamiętaj, abyś doceniał wysiłek Twoich rodziców.

Czasami nie zdajesz sobie sprawy z tego, jak ważne dla rodziców jest to, aby ich pochwalić. Twoi rodzice dbają o dom, pracują, sprzątają i mają wiele innych zadań związanych z funkcjonowaniem rodziny. Bywają czasami bardzo zmęczeni obowiązkami i Twoje dobre słowo, doceniające ich wysiłek, jest im niezbędne. Inaczej rodzice usychają jak kwiat, którego nie podlewasz.
Przykład: Przyjrzyj się pracom wykonywanym przez rodziców i odpowiedz sobie sam na pytanie: ?Czy ja byłbym w stanie zrobić tyle różnych prac w ciągu dnia??
I podziękuj rodzicom za ich trud.

IV. Pamiętaj, abyś radował się z faktu, że masz wspaniałych rodziców.

Czy zdarzyło Ci się okazać radość tylko dlatego, że MASZ rodziców? Pamiętaj, że to są Twoi rodzice i kiedyś przyjdzie taki czas, że ich już nie będzie. Twoi rodzice potrzebują widzieć, że cieszysz się na ich widok bardziej niż kiedy spotykasz swojego kolegę lub koleżankę. Doceniaj fakt, że masz rodziców i będą nimi zawsze. Twoi znajomi czy przyjaciele, ze względu na różne sytuacje życiowe, mogą oddalić się od Ciebie, a rodzice zawsze będą przy Tobie.
Przykład: Wielu dorosłych, którzy nie przestrzegali tego przykazania żyje w wielkim smutku, bo ich rodzice już nie żyją, a oni sami nie zdążyli wykorzystać odpowiednio czasu na radowanie się nimi.

V. Pamiętaj, abyś dodawał Twoim rodzicom wiary we własne siły.

Ponieważ jesteś najważniejszą osobą w życiu Twoich rodziców, to również najważniejsze jest Twoje zdanie wypowiadane na ich temat. Pamiętaj, że to Ty jesteś też odpowiedzialny za sukcesy rodziców. Dodając im wiarę we własne siły dodajesz im skrzydeł, które wznoszą ich na szczyty. Rodzice potrafią dla swoich dzieci zrobić naprawdę wszystko.
Przykład: Twoi rodzice wykonali pracę, która jest dla nich bardzo ważna. Jeżeli docenisz ich wysiłek, pokażesz im, że jesteś dumny z tego, co zrobili wówczas możesz być pewien, że sprawisz im takim zachowaniem wielką radość i chęć do innych działań. Nigdy nie mów o swoich rodzicach „moja stara, mój stary”.

VI. Pamiętaj, abyś przestrzegał granic, które wyznaczyli Ci Twoi rodzice.

Bagaż doświadczeń, jaki posiada rodzic, pozwala mu ocenić w odpowiedni sposób, co jest bezpieczne, a co niebezpieczne. Dlatego pamiętaj, że rodzice stawiają ci wymagania dotyczące Twojego zachowania tylko mając na względzie Twoje dobro i jeśli jakieś wymogi nie podobają ci się, to staraj się o tym spokojnie porozmawiać z rodzicami, którzy na pewno wytłumaczą Ci i uzasadnią swoje stanowisko Staraj się zrozumieć poglądy rodziców na wiele spraw, gdyż to ułatwi Ci komunikację z nimi.
Przykład: Rodzice oczekują od Ciebie powrotu z prywatki o godz. 20.00. Możesz starać się negocjować wydłużenie czasu, dopytać się, dlaczego nie może to być np.: 21.00. Ale najgorszym rozwiązaniem będzie spóźnić się i nadszarpnąć zaufanie rodziców. Zrobisz im wielką przykrość i przysporzysz zmartwień.

VII. Pamiętaj, abyś okazywał szacunek swoim rodzicom. 

Szanując rodziców możesz również oczekiwać szacunku dla siebie. Częste używanie słów :”proszę”, „przepraszam”, „dziękuję” ułatwia kulturalne kontakty i powstrzymuje agresywne zachowania.


VIII. Pamiętaj, abyś spędzał ze swoimi rodzicami jak najwięcej czasu.

Czas, to wymiar, którego dzisiaj nam brakuje ? dużo lekcji, zadania domowe, zajęcia pozalekcyjne ? ale są takie obowiązki, których nie wolno nam zaniedbać. Do nich należy ten najmilszy obowiązek, jaki mamy wobec własnych rodziców. Spędzajmy jak najwięcej czasu ze swoimi rodzicami, to się opłaca. Poznajemy ich lepiej , a oni nas. Zyskujemy coś, co najważniejsze ? miłość i wdzięczność rodziców, którzy dzięki Tobie będą bardziej życzliwi, dodasz im sił do radzenia sobie z codziennymi trudami, a Ty będziesz mógł polegać na swoich rodzicach.
Przykład: Przyjdzie czas, kiedy nie będziemy już mieszkać z naszymi rodzicami. Spędzony z nimi czas w dzieciństwie spowoduje, że dobrze się będziemy znać, będziemy najlepszymi przyjaciółmi, którzy odwiedzają się, pomagają sobie gdy są w potrzebie, będziemy umieli mówić o swoich problemach. Dobrze spędzony czas z rodzicami, to być może ich spokojna starość.

IX. Pamiętaj, abyś często przytulał swoich rodziców.

Przytulaj ich niezależnie (od własnego i rodziców) wieku, aby zawsze czuli, że są dla Ciebie bardzo ważni. Czy pamiętasz, kiedy ostatnio objąłeś/ objęłaś i przytulałeś/przytuliłaś swoją mamą lub tatę? Ktoś powie, że nie jesteśmy już dziećmi, by się przytulać do rodziców. Kto tak myśli jest w błędzie. Drogi czytelniku ? rodzice potrzebują Twojej bliskości. Czekają na to, że do nich podejdziesz i się przytulisz. Jeżeli nie pokażesz im, że przytulanie jest nadal normalne, to stanie się ono po pewnym czasie dla was czym wstydliwym, a przecież jest to sposób na zbliżenie, okazywanie sobie uczuć, przebaczenie.
Przykład: Przypomnij sobie, kiedy ostatnio okazaliście sobie z rodzicami taką czułość jak wzajemne objęcie się i przytulenie? 

X. Pamiętaj, abyś uważnie słuchał tego, o czym mówią Twoi rodzice.

 pedagog Sylwia PacholecKlub osmiu_logo
kampania_drugiezycie
ulotka promocyjna szkoły
 

lisc debu targi
jubileusz budowlanki kariera
swieto_saperów przysiega
spartakiada przysiega_stw
chrzest