nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image

Strona Główna

Dzień pamięci o ofiarach holocaustu

08.02.2019 Andrzej Kułakowski

XI Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu odbyły się 31 stycznia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli. Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został ustanowiony 1 listopada 2005 roku. Upamiętnia on miliony Żydów, ale również innych mniejszości narodowych, które zostały zgładzone podczas II wojny światowej.

 

 

Przypada on 27 stycznia, tego dnia został wyzwolony obóz koncentracyjny i obóz zagłady Auschwitz-Birkenau.
Pomysłodawcą i głównym organizatorem Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu jest prof. Wacław Wierzbieniec z Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego.

 

Spotkania organizowane są przede wszystkim po to, by nie zaginęła pamięć o tamtych strasznych wydarzeniach, czemu dali wyraz uczniowie naszej szkoły uczestnicząc wraz z nauczycielami w tegorocznym spotkaniu. Wysłuchali prelekcji: pani Anety Garanty z Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli nt. „Pomoc społeczności żydowskiej w czasie II Wojny Światowej” oraz pana Romana Niwierskiego z Urzędu Miasta Stalowej Woli nt. „Życia religijnego, kultury i tradycji społeczności żydowskiej przed Zagładą”.

 

Podczas stalowowolskich obchodów, odbyła się projekcja filmu pt. „Słów Tory już nie usłyszysz” zrealizowanego przez uczniów z Zespołu Szkól Ponadgimnazjalnych nr 2 w Stalowej Woli oraz prezentacja filmu pt. „Zarażeni życiem” uczniów Samorządowego Liceum Ogólnokształcącego w Stalowej Woli.

 

Komentarz: Iwona SzewcKlub osmiu_logo
kampania_drugiezycie
ulotka promocyjna szkoły
 

lisc debu targi
jubileusz budowlanki kariera
swieto_saperów przysiega
spartakiada przysiega_stw
chrzest