nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image

Strona Główna

INAUGURACJA MUZEUM JANA PAWŁA II

21.10.2010 Administrator

 

 

   

W inauguracji wzięli udział uczniowie z klasy IIIw – Monika Golec, Sebastian Skoczylas, Dawid Gunia i IIaw ? Krystian Zarzeczny  pod opieką pani mgr Anny Ryzak i pani mgr Renaty Pachacz.

Otwarcie muzeum zainaugurowano Mszą św. koncelebrowaną w bazylice konkatedralnej pod przewodnictwem ks. bpa Krzysztofa Nitkiewicza. Następnie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II i udały się do nowo powstałego muzeum na uroczyste poświęcenie i inaugurację.
Muzeum Jana Pawła II zostało powołane do istnienia 4 listopada 2009 r. dekretem ks. bpa ordynariusza sandomierskiego. Podstawę kolekcji stanowią zbiory ks. prof. Wilhelma Gaja-Piotrowskiego, głównego pomysłodawcy Muzeum. Część eksponatów wystawy stałej stanowi kolekcja pamiątek osobistych, związanych z postacią papieża-Polaka, m.in. biała sutanna z pelerynką, piuska, naczynia liturgiczne i bielizna ołtarzowa, a także talerz i widelec, których używał podczas obiadu w Sandomierzu w roku 2000. Jedną z sal muzealnych zajmują medale, monety i plakiety z całego świata z postacią papieża. Eksponaty te pochodzą ze zbiorów księdza prof. Wilhelma Gaja-Piotrowskiego.
Na ekspozycji pokazano też związki Jana Pawła II ze Stalową Wolą. Jest to cykl fotografii prezentujący m.in. kardynała krakowskiego Karola Wojtyłę poświęcającego w 1973 nowowybudowany wówczas stalowowolski kościół Matki Bożej Królowej Polski. Pozostałe zdjęcia dokumentują historię tej budowy.
W innej części wystawy zaprezentowano fotografie upamiętniające wizyty mieszkańców Stalowej Woli na audiencjach u papieża w Watykanie, zdjęcia z uroczystości podniesienia przez Ojca Świętego stalowowolskiej konkatedry do godnościbazyliki mniejszej oraz z nadania papieżowi-Polakowi przez władze miasta tytułu Honorowego Obywatela. Uzupełnieniem wystawy jest kalendarium życia i działalności Karola Wojtyły, umieszczone na specjalnie zaprojektowanych planszach.
Ponadto zwiedzający w specjalnej sali projekcyjnej będą mogli obejrzeć filmy dokumentujące m.in. wizyty papieża w Polsce. Oprócz wystawy stałej, muzeum będzie gościć również ekspozycje czasowe, związane z tematyką papieską. Jako pierwsza pokazana zostanie wystawa rzeźby zakopiańskiego twórcy Stanisława Cukiera, której motywem przewodnim jest osoba Jana Pawła II, jego osobowość, duchowość, bliskie mu osoby.
Biskup Krzysztof Nitkiewicz wyraził nadzieję, że – „Wszystkie dzieci przyjdą do tego muzeum na lekcje. Liczę na to, że będzie się cieszyło popularnością, że będzie poszerzało swoje zbiory, że my wszyscy będziemy czerpali z tego różnorodne owoce.”

Opracowanie R.PachaczKlub osmiu_logo
kampania_drugiezycie
ulotka promocyjna szkoły
 

lisc debu targi
jubileusz budowlanki kariera
swieto_saperów przysiega
spartakiada przysiega_stw
chrzest