nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image

Strona Główna

KLIMAT NA CZYTANIE – NOC BIBLIOTEK 2020

09.10.2020 Elżbieta Zawisza

Tegoroczna Noc Bibliotek przebiega pod hasłem „Klimat na czytanie”. Jest to już VI ogólnopolska akcja, która w tym roku odbywa się w sobotę 10. października. Celem akcji jest promocja biblioteki, a także niekonwencjonalne spotkania z literaturą.

 

Ze względu na pogarszającą się sytuację epidemiologiczną oraz obostrzenia sanitarne nasza szkolna odsłona Nocy Bibliotek będzie miała miejsce właściwie tylko w przestrzeni wirtualnej. Mamy w związku z tym kilka propozycji: prezentacje, plakat interaktywny oraz konkursy.

 

1. „Czytanie to najpiękniejsza zabawa, jaka ludzkość sobie wymyśliła”

 

Czytanie jest bardzo dobrym nawykiem, który przynosi wiele korzyści, ale niestety nie wszyscy preferują taką formę rozrywki. Poniżej znajdują się slajdy, z których można dowiedzieć się, dlaczego warto czytać i co zrobić, żeby poprawić efektywność czytania, w tym także uczenia się. Zapraszamy!

 

Zobacz prezentację

 

2. Uwaga!!! Konkurs!!!

 

Izolacja, społeczna kwarantanna to dobry czas na to, żeby więcej czasu poświęcić książce, bo w tym momencie jest to jedna z najbardziej bezpiecznych form obcowania z kulturą.

 

Hasło „Klimat na czytanie” najlepiej przemawia do wielbicieli książek. W lekturze możemy odnaleźć wsparcie, pomoc w trudnych sytuacjach, jest to forma ucieczki przed szarą rzeczywistością… A Wy gdzie spędzacie czas z książką, macie swoje ulubione miejsce do czytania? Czytacie przy biurku czy na kanapie? Lubicie zaszyć się w swoim pokoju? Chętne osoby prosimy o przesłanie swoich zdjęć z książką, najciekawsze zostaną nagrodzone! Zdjęcia w formie załączników przesyłajcie na adres mailowy bibliotekaZSNR2STW@gmail.com do 16.10.2020 r. W treści wiadomości proszę podać imię, nazwisko oraz klasę. Liczymy na Waszą kreatywność, oczekujemy zdjęć zwariowanych i nietuzinkowych! Udowodnijcie, że kontakt z literaturą dostarcza Wam mnóstwo wrażeń.

 

3. CHROŃMY GATUNKI LITERACKIE!

 

Osoby, które lubią pisać, mogą sprawdzić swoją kreatywność, dopisując dalszy ciąg zaczętej historii:

Niedaleko od brzegów morza Bałtyckiego — stoi zamek dziedziczny rodziny Her…. , Zamek Który zowią Her… burg. Okolica jest surowa i pustynna. Zaledwie tu i ówdzie na piaszczystym gruncie dostrzeżesz garści trawy. Zamiast tych ogrodów, jakie zazwyczaj zdobią siedziby pańskie, ponad gołym murem widać tylko jakiś nędzny gaj sosnowy, którego żałoba ponura i nieustanna zda się lekceważyć uśmiechniętą szatę wiosny. W tym lasku, zamiast wesołego świergotu ptasząt, słychać tylko monotonne krakanie kruków albo świst mew — zapowiedź burzy. W pewnej odległości przecież natura zupełnie inną tu przybiera postać. 

“Majorat” [w:] E. T. A. Hoffmann, “Powieści fantastyczne”

Uwzględnijcie cechy gatunku fantasy, czyli:

  • magia (magiczne osoby, magiczne przedmioty)

  • fikcyjna rzeczywistość

  • odwołania do mitologii i wierzeń

Przesyłajcie swoje teksty na adres bibliotekaZSNR2STW@gmail.com do dnia 15.10.2020 r.

Najciekawsze prace zostaną nagrodzone!

 

4. Ankieta!

 

Stwórzmy listę książek, które najchętniej czytacie! Do każdego ucznia, przez dziennik elektroniczny, zostanie wysłana ankieta z kilkoma pytaniami dotyczącymi tego, co czytacie. Wasze odpowiedzi pozwolą nam na stworzenie aktualnej listy czytelniczych bestsellerów!

 

5. „Klimat na czytanie” – zagrożenie klimatyczne!

 

Wahania pogody, katastrofy naturalne, katastrofy ekologiczne w opinii ekspertów to największe zagrożenia współczesnego świata. Wpływ na pogarszającą się sytuację klimatyczną ma rosnąca emisja spalin, gazów cieplarnianych, wzrost skażeń wody, itp.

Konieczne jest upowszechnianie wiedzy o konsekwencjach zmian klimatycznych oraz o tym, jakie działania możemy wdrożyć w codziennym życiu, aby odsunąć w czasie lub zapobiec zbliżającej się katastrofie klimatycznej.

 

Zapraszamy do zapoznania się z interaktywnym plakatem „Jak zostać „eko”!

 

https://view.genial.ly/5f7e0e4be6bdaa0daef3e537/interactive-image-interactive-image

 

Udanej zabawy!

Nauczyciele bibliotekarze

 

 Klub osmiu_logo
kampania_drugiezycie
ulotka promocyjna szkoły
 

lisc debu targi
jubileusz budowlanki kariera
swieto_saperów przysiega
spartakiada przysiega_stw
chrzest