nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image

Strona Główna

Ludzie ludziom zgotowali ten los

26.10.2018 Jakub Bożek

10 października 2018 roku uczniowie klas IV TLP i IV TEC pod opieką: p. Anety Łój, p. Anny Blachy, p. Moniki Fil i p. Bogusława Łoja, uczestniczyli w wycieczce do Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau, które dzisiaj jest symbolem Holokaustu, terroru, ludobójstwa  i bestialstwa XX wieku.

 

W latach 1940 – 1945 Niemcy utworzyli największy obóz zagłady w dziejach ludzkości. Początkowo Auschwitz miało być jednym z wielu obozów pracy, jednak w 1942 r. stało się także ośrodkiem „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”, czyli nazistowskiego planu wymordowania Żydów zamieszkujących tereny okupowane przez III Rzeszę. Dokładnej liczby ofiar Auschwitz nie da się ustalić: SS zniszczyło prawie całą dokumentację, a większość tego, co ocalało, wywieźli sowieci. Przyjmuje się, że ogółem zamordowano tu 1,5 mln ludzi 28 narodowości, z czego około 90% ofiar stanowili Żydzi.

 

Zwiedzanie obozu Auschwitz I uczniowie rozpoczęli od przejścia przez bramę z cynicznym napisem Arbeit macht frei – praca czyni wolnym. To przez nią codziennie więźniowie wyruszali na katorżniczą pracę. Następnie zobaczyli baraki obozowe, w których dzisiaj znajdują się wystawy tematyczne. Każdy z tych budynków skrywa inną część historii obozu i więźniów. Niezwykle wzruszający okazał się widok dowodów istnienia ofiar: osobistych rzeczy, garnków, protez, pędzli do golenia, dziecięcych bucików, obciętych włosów, zdjęć wygłodzonych więźniów…

 

W kolejnych barakach można było zobaczyć m. in. oryginalne pasiaki, ogromną księgę zawierającą nazwiska ofiar, których lista – pomimo upływu wielu lat – wciąż jest powiększana i uzupełniana, zdjęcia dzieci, na których Niemcy przeprowadzali bestialskie doświadczenia. Refleksję i zadumę wzbudził widok ściany, pod którą rozstrzeliwano i torturowano więźniów.

 

Kolejny etap zwiedzania dotyczył terenu Birkenau – obozu, zwanego również Auschwitz II, w którym mieszkało i zginęło najwięcej więźniów. Mimo iż większość tej części obozu została zniszczona, to i tak rozległy teren z ruinami krematoriów, baraków zamieszkiwanych przez więźniów i z rampą wyładowczą, gdzie zatrzymywały się wagony pełne ludzi, robi na zwiedzających ogromne wrażenie. Świadomość, że drogą, którą obecnie idą zwiedzający, ponad 70 lat temu szli skazani na śmierć w komorach gazowych, często bezimienni dzisiaj ludzie,  jest trudnym do opisania przeżyciem dla współczesnego człowieka.

 

Anna Blacha i Aneta ŁójKlub osmiu_logo
kampania_drugiezycie
ulotka promocyjna szkoły
 

lisc debu targi
jubileusz budowlanki kariera
swieto_saperów przysiega
spartakiada przysiega_stw
chrzest