nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image

Strona Główna

?Mam Haka na Raka”

06.03.2010 Administrator

Głównym zadaniem postawionym przed uczniami jest propagowanie postaw prozdrowotnych skierowanych do ich najbliższego otoczenia. Naszą szkole reprezentuje 2 zespoły wraz z opiekunem panią profesor Lidią Harasymów. Jest to trzecia edycja programu, która dotyczy profilaktyki raka prostaty.

A oto kilka najważniejszych informacji o tym nowotworze.

Rak gruczołu krokowego (prostaty) to złośliwa odmiana nowotworu, która jest trzecią co do częstości przyczyną zgonów mężczyzn z powodu nowotworu (po raku płuca oraz żołądka). W Polsce co roku odnotowuje się około 7000 zachorowań, a liczba ta stale rośnie.
Nie wszyscy wiedzą, że wcześnie wykryty wcale nie musi się wiązać z wyrokiem śmierci. Niestety większość mężczyzn nie ma odwagi, by przyznać się do kłopotów z prostatą i bardzo późno zgłasza się do urologa. Powinni oni mieć świadomość, że w początkowej fazie rozwoju nowotworu lekarze mogą zastosować leczenie, które pozwoli uniknąć niepożądanych skutków ubocznych. Kiedy rak jest jeszcze mały można go usunąć tak, by nie uszkodzić nerwów odpowiedzialnych za erekcję, a ponadto wczesna interwencja zapobiega powstawaniu przerzutów.

Wraz z wiekiem, część prostaty sąsiadująca z cewką moczową ma tendencję do wzrostu – lekarze określają taka zmianę łagodnym rozrostem gruczołu krokowego. Powoduje to trudności z oddawaniem moczu, jego zaleganie i poczucie dużego dyskomfortu. Rozrost sam w sobie nie jest jeszcze poważnym zagrożeniem, ale stanowi sygnał ostrzegawczy skłaniający ku wizycie u urologa.

Profilaktyka jest w przypadku raka prostaty bardzo ważna. Lekarze dysponują kilkoma metodami sprawdzania kondycji gruczołu krokowego. Pierwsza z nich to oznaczanie poziomu PSA (Prostatę Specific Antigen) – związku chemicznego, którego ilość ulega zwiększeniu w przypadku wystąpienia procesów nowotworowych. Poza tym, przeprowadza się badanie per rectum, w którym lekarz palpacyjnie bada stan gruczołu krokowego. Mężczyznom, którzy ukończyli 50 rok życia zaleca się profilaktyczne przeprowadzanie takich badań. Jeśli w rodzinie znany był przypadek raka prostaty należy zrobić takie badanie w wieku 45 lat. Wskazaniem do jeszcze wcześniejszego monitorowania (ok. 40 roku życia) prostaty są pacjenci, którzy mają kilku krewnych z tym schorzeniem.

Panowie, już dziś możecie zadbać o swoje zdrowie i zapobiec nowotworowi prostaty.

 

10 PRZYKAZAŃ JAK UNIKNĄĆ ZACHOROWANIA NA NOWOTWORY I INNE CHOROBY CYWILIZACYJNE

 • – NIE PAL PAPIEROSÓW.
 • – UNIKAJ ŻYCIA W PRZEWLEKŁYM STRESIE, NIE BIERZ UDZIAŁU W „WYŚCIGU SZCZURÓW” – szukaj autentycznych przyjaciół.
 • – OGRANICZ PICIE ALKOHOLU.
 • – NIE DOPUSZCZAJ DO WYSTĄPIENIA NADWAGI.
 • – STOSUJ NA CO DZIEŃ DIETĘ ŚRÓDZIEMNOMORSKĄ.
 • – OGRANICZ DO NIEZBĘDNEGO MINIMUM SPOŻYWANIE TŁUSZCZU I SŁODYCZY.
 • – JEDZ WIĘCEJ RYB, OWOCÓW I WARZYW.
 • – OGRANICZ SPOŻYWANIE MIĘSA (szczególnie czerwonego) DO KILKU RAZY W TYGODNIU.
 • – JEDZ MNIEJ PRODUKTÓW KONSERWOWANYCH.
 • – ŻYWNOŚĆ PRZECHOWUJ W LODÓWCE ZGODNIE Z TERMINEM PRZYDATNOŚCI DO SPOŻYCIA.
 • – OPALAJ SIĘ Z UMIAREM (stosuj kremy z filtrami ochronnymi). NIE KORZYSTAJ Z SOLARIUM.
 • – ZASZCZEP SIĘ PRZECIW WIRUSOWEMU ZAPALENIA WĄTROBY (ŻÓŁTACZKA!).
 • – UNIKAJ PRZYPADKOWYCH KONTAKTÓW SEKSUALNYCH, CHROŃ SIĘ PRZED PRZENOSZENIEM WIRUSÓW I BAKTERII CHOROBOTWÓRCZYCH.
 • – STARAJ SIĘ WYLECZYĆ WSZYSTKIE PRZEWLEKŁE STANY ZAPALNE W ORGANIZMIE.
 • – STARAJ SIĘ DUŻO SPACEROWAĆ – MINIMUM PÓŁGODZINNY CODZIENNY SPACER SZYBKIM KROKIEM.
 • – JEŚLI W TWOJEJ RODZINIE WYSTĘPOWAŁY NOWOTWORY PRZEBADAJ SIĘ W PORADNI GENETYCZNEJ.

 

Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia stronki programu i błoga przygotowanego przez nas:
http ://www. mamhakanaraka. p l/
http://twoj-hak-na-raka.blog.onet.pl/

 

 Klub osmiu_logo
kampania_drugiezycie
ulotka promocyjna szkoły
 

lisc debu targi
jubileusz budowlanki kariera
swieto_saperów przysiega
spartakiada przysiega_stw
chrzest