nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image

Strona Główna

Naziemna telewizja cyfrowa

16.03.2013 Andrzej Kułakowski

Nadawaniem naziemnych programów telewizyjnych w sposób cyfrowy objęto już niemal cały obszar Polski. Proces stopniowego wyłączania analogowego sygnału telewizyjnego rozpoczął się w listopadzie 2012 r. Pierwsze wyłączenie programów telewizyjnych nadawanych w sposób analogowy na terenie województwa podkarpackiego nastąpi 19 marca 2013 r.

W całej Polsce trwa  proces cyfryzacji  telewizji. W województwie  podkarpackim  analogowy  sygnał wyłączany będzie  etapowo:
– I etap – 19 marca 2013 r.,
– II etap – 22 kwietnia 2013 r.,
– III etap – 17 czerwca 2013 r.,
– IV etap – 23 lipca 2013 r.

Co się zmieni po wprowadzeniu cyfryzacji?
Odbiorcy telewizji kablowej lub satelitarnej nadal będą odbierać swój sygnał tak jak dotychczas. Nie muszą kupować ani dekoderów, ani anten do odbierania sygnału cyfrowego.

W trzecim przypadku (sygnał telewizyjny z masztów naziemnych) zmieni się rodzaj wysyłanego sygnału z dotychczasowego (analogowego) na cyfrowy. Sygnał cyfrowy jest już emitowany, natomiast analogowy w województwie podkarpackim będzie wyłączany etapowo.

Zmiana sygnału z analogowego na cyfrowy przynosi korzyści w pierwszej kolejności związane z jakością obrazu oraz liczbą dostępnych kanałów. Należy pamiętać, że sygnał cyfrowy to nowa technologia, ale nie wszystkie telewizory mają urządzenie do dekodowania tego sygnału (chodzi o dekoder DVB-T, pracujący w standardzie MPEG-4).

Co powinni zrobić odbiorcy sygnału naziemnego?
Należy sprawdzić, czy telewizor ma wbudowany dekoder (DVB-T/MPEG-4), jeżeli tak – to nie ma powodu do niepokoju. Jeżeli nie, należy go dokupić (koszt ok. 100 zł) i podłączyć. Podłączenie jest proste: kabel antenowy wyciągamy z telewizora i wpinamy do dekodera, a następnie łączymy dekoder z telewizorem.

Nowsze modele telewizorów (wyprodukowane w ciągu ostatnich 5 lat) powinny mieć już wbudowany na stałe odbiornik cyfrowy, czyli obsługujący standard kompresji MPEG-4. W większości wypadków nie powinno być potrzeby zmiany anteny. Niemniej jednak, może zaistnieć potrzeba dokupienia nowej anteny.
Użytkownicy, którzy chcieliby oglądać cyfrową telewizję na komputerze, mogą skorzystać z możliwości dokupienia specjalnego odbiornika. Może to być sprzęt podłączany przez USB, złącze ExpressCard lub PCI-E. Przy zakupie należy zwracać uwagę na zgodność z przyjętym standardem, podobnie jak w przypadku STB.

Czego nie powinni robic odbiorcy telewizji satelitarnych lub kablowych?
Odbiorcy telewizji satelitarnej lub kablowej nie potrzebują żadnych dekoderów ani anten do odbioru sygnału cyfrowego. Kupując nowy telewizor należy jednak zadbać, aby miał wbudowany dekoder, ponieważ odbierając sygnał z „kablówki” albo „satelity” nigdy nie wiemy, czy za pewien czas nie zechcemy przejść na sygnał naziemnej telewizji cyfrowej. O szczegółach technicznych powinien poinformować nas uczciwy sprzedawca w sklepie RTV, gdyż nowe przepisy nakładają na niego taki obowiązek. Inspekcja Handlowa skrupulatnie kontroluje przedsiębiorców pod tym względem.

Więcej informacji na stronach:

http://www.ko.rzeszow.pl/artykul.php?id=9084&idg=1&idp=9084

http://rzeszow.uw.gov.pl/cyfryzacja.html

www.cyfryzacja.gov.plKlub osmiu_logo
kampania_drugiezycie
ulotka promocyjna szkoły
 

lisc debu targi
jubileusz budowlanki kariera
swieto_saperów przysiega
spartakiada przysiega_stw
chrzest