nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image

Strona Główna

Obchody 98.rocznicy śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie. Uroczyste przyrzeczenie ,,Orląt? i młodzieży strzeleckiej

12.03.2017 Administrator

Na zaproszenie Komendanta ZS ?Strzelec? Józefa Piłsudskiego insp. ZS Marka Matuły i w ramach współpracy z Jednostką Strzelecką 2027, jej dowódcą p. Michałem Dziedzicem, uczniowie nasi jak co roku zostali zaproszeni na uroczystości rzeszowskie.

 

7 marca 1919 roku w szpitalu polowym pod Torczynem w wieku 23 lat zmarł Leopold Lis-Kula. Ponad tysiąc Strzelców z Polski i zagranicy obchodziło w Rzeszowie jego 98. rocznicę śmierci. Z tej okazji we wtorek, 7 marca, przed pomnikiem płk. Leopolda Lisa-Kuli na Placu  Farnym w Rzeszowie, odbyły się główne uroczystości z okazji 98. rocznicy śmierci pułkownika piechoty Wojska Polskiego, kawalera Orderu Virtuti Militari. Obchody swoim udziałem zaszczycili m.in.Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych minister Jan  Józef Kasprzyk, dyrektor Biura ds. Proobronnych w MON Waldemar Zubek, Szef  Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Rzeszowie płk Mariusz  Stopa,  Leopold Kula, bratanek pułkownika.

 

Uroczystość rozpoczęła Msza św. koncelebrowana po przewodnictwem biskupa Jana Wątroby ? Ordynariusza Diecezji Rzeszowskiej. Eucharystia zgromadziła przedstawicieli służb mundurowych, władz wojewódzkich i samorządowych, a w szczególności strzelecką młodzież . Na zaproszenie Związku Strzeleckiego ,, Strzelec? Józefa Piłsudskiego, w uroczystych obchodach udział wzięli również uczniowie klasy I i II Liceum Ogólnokształcącego  o edukacji wojskowej ZSP Nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Stalowej Woli. Opiekę nad uczniami sprawowali: p. Małgorzata Grzesik, p. Iwona Szewc i ppłk Marian Herok.

 

Kulminacyjnym momentem uroczystości, było złożenie przyrzeczenia strzeleckiego przez nowych członków związku na historyczny sztandar Związku Strzeleckiego z Leżajska z 1927 roku, którego współfundatorem był sam Marszałek Józef Piłsudski. Łącznie ślubowanie złożyło około 300 dziewcząt i chłopców . Słowa roty odczytał bratanek pułkownika Leopolda Lisa-Kuli – Leopold Kula. Po złożeniu przyrzeczenia odczytano decyzję Ministra Obrony Narodowej o mianowaniu na kolejne stopnie wojskowe Żołnierzy Armii Krajowej. Awans na stopień kapitana otrzymała  por. w st. spocz. Janina Wierzbicka ? Kopeć.

 

W dalszej części uroczystości odbył się Apel Pamięci i salwa honorowa rzeszowskich Podhalańczyków. Obchody 98. rocznicy śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli zakończył pokaz sprawności strzeleckiej oraz defilada pododdziałów.

 Klub osmiu_logo
kampania_drugiezycie
ulotka promocyjna szkoły
 

lisc debu targi
jubileusz budowlanki kariera
swieto_saperów przysiega
spartakiada przysiega_stw
chrzest