nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image

Liceum Ogólnokształcące - Klasa wojskowa

Obchody Święta Niepodległości, ślubowanie uczniów klas pierwszych i przysięga uczniów klasy o edukacji wojskowej

25.11.2012 Administrator

http://www.zsnr2.stalowa-wola.pl/pliki/albumy/20121109/index.html

W ceremoniale podniesienia flagi państwowej dla uczczenia Święta wziął udział kosynierski poczet flagowy w składzie:

– Dowódca: Szymon Szczęch
– Flagowy: Kamil Piórkowski
– Asystujący: Grzegorz Mazur

Po odśpiewaniu hymnu państwowego, dyrektor szkoły mgr Włodzimierz Smutek, zwracając się do zaproszonych gości, nauczycieli, uczniów i ich rodziców podkreślił wagę Święta Niepodległości, patriotyzmu i honoru ? wartości od lat obecnych w szkole kościuszkowskiej. Uczniowie klas pierwszych, chcąc oddać hołd Ojczyźnie i poległym za jej wolność, złożyli białe i czerwone róże przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki.

Wyjątkowość uroczystości została podkreślona przez udział odnowionego Sztandaru Szkoły, którego renowacja została przeprowadzona w związku ze zmianą nazwy szkoły oraz logo. Uczestnicy akademii zostali poinformowani, iż zmiana logo na Złotą Kościuszkowską była następstwem inicjatywy pisarki losu polskiego, pani Barbary Wachowicz, która wpisała naszą szkołę na honorową Listę Złotych Szkół Kościuszkowskich. Łącznie takich szkół jest pięć: cztery w Polsce i jedna w Chicago.

 Sztandar Szkoły pod patronatem Tadeusza Kościuszki jest wizytówką naszej społeczności szkolnej już od 24 lat. Jego rodzicami chrzestnymi są: Zdzisława Kapuśniak ? wieloletnia wicedyrektor szkoły i emerytowana nauczycielka języka polskiego oraz prof. Janusz Cisek ? były wiceprezydent Stalowej Woli i były dyrektor Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, obecnie wiceminister spraw zagranicznych.  

 W dalszej części uroczystości nastąpił ceremoniał wbijania symbolicznych gwoździ na drzewcu Sztandaru przez gości, którzy zostali zaproszeni do grona przyjaciół szkoły. Jest to tradycja związana z ceremoniałem szkoły, a wśród przyjaciół znajdują się już, m. in.: Kanclerz Orderu Virtuti Militari, śp. generał Stanisław Nałęcz Komornicki oraz Prezes Związku Powstańców Warszawskich ? generał Zbigniew Ścibor- Rylski. Ceremoniał wbijania pamiątkowych gwoździ zakończony został uroczystą prezentacją Sztandaru przez Pana Dyrektora Włodzimierza Smutka i matkę chrzestną Sztandaru- Zdzisławę Kapuśniak. Nastrojowość tej wyjątkowej chwili podkreślona została poprzez pochodnie trzymane przez uczniów.

Następnie wyróżnieni uczniowie: Patrycja Tymczak, Maciej Sobiło, Agata Gutek, Agnieszka Godawska, Tomasz Dyś, Paulina Konefał, Mateusz Płeszka, Krystian Szarowski, Damian Deryło, Damian Ziemiński jako przedstawiciele klas pierwszych technikum, szkoły zawodowej i LO o edukacji wojskowej złożyli ślubowanie na Sztandar w obecności Dyrektora Szkoły. Uczniowie ślubowali być wiernym ideałom, o które walczył Tadeusz Kościuszko, wzorować się na najwybitniejszych Polakach, kierować się szacunkiem i miłością do innych, pomagać potrzebującym, wcielać w życie hasła solidarności i przyjaźni, strzec dziedzictwa narodowego i kulturowego, systematycznie pogłębiać wiedzę i umiejętności, by stać się dobrymi obywatelami naszej Ojczyzny.
 Po ślubowaniu nastąpiła przysięga uczniów pierwszej klasy LO o edukacji wojskowej, do której wyróżnione zostały: Pamela Guzek, Monika Kozłowska, Katarzyna Kargol i Paulina Mroczek. Tekst przysięgi odczytał Starosta Powiatu Stalowowolskiego Robert Fila. Uczniowie przysięgali na Sztandar szkoły dbać o jej dobre imię, godnie wypełniać obywatelskie powinności, być wiernymi tradycjom kościuszkowskim, przestrzegać zasad kodeksu ucznia klasy wojskowej, rzetelnie wywiązywać się z powinności uczniowskich oraz godnie reprezentować szkołę w środowisku.

 Obchody Święta Niepodległości, ślubowanie uczniów klas pierwszych i przysięga uczniów klasy LO o edukacji wojskowej stały się okazją do wręczenia stopnia awansu i Niebieskich Beretów. Zgodnie z Zarządzeniem Nr 4/2012 Dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Stalowej Woli w sprawie mianowania uczniów klas LO o edukacji wojskowej na kolejne stopnie awansu i wyróżnienia Niebieskim Beretem, Dyrektor Szkoły mianował:


–    na starszego kadeta- Krzysztofa Świcę z klasy II AW.

Za wybitne osiągnięcia w mistrzostwach Polski w zawodach sportowo-obronnych, honorowe wyróżnienie Niebieskim Beretem otrzymali:

–    Agata Bartman z klasy III BW
–    Roksana Czuba z klasy III AW
–    Bartłomiej Chmura z klasy II AW
–    Zuzanna Dymowska z klasy III AW
–    Dominika Kania z klasy III BW
–    Katarzyna Kuryś z klasy II AW
–    Kamil Zadworny z klasy III AW
–    Arkadiusz Kata z klasy III AW
–    Tomasz Wołosz z klasy III AW
–    Krzysztof Świca z klasy II AW

Inicjatorem tego zaszczytnego wyróżnienia jest pan major Krzysztof Szykuła, pod opieką którego uczniowie wielokrotnie zdobywali tytuły mistrzowskie w zawodach sportowo- obronnych.
    Po odśpiewaniu Hymnu Szkoły odbyła się defilada uczniów klas wojskowych.


Klub osmiu_logo
kampania_drugiezycie
ulotka promocyjna szkoły
 

lisc debu targi
jubileusz budowlanki kariera
swieto_saperów przysiega
spartakiada przysiega_stw
chrzest