nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image

Rok Kościuszkowski

Otwarta lekcja historii z okazji 271 rocznicy urodzin Tadeusz Kościuszki

21.02.2017 andkul

Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi  ludźmi minionych epok.Te słowa Kartezjusza stanowiły myśl przewodnią  otwartej lekcji historii,która odbyła się  w dniu 7 lutego 2017r. w naszej szkole z okazji 271 rocznicy urodzin Tadeusza Kościuszki.

 

 

W klimat wspomnień związanych z miejscem i czasem urodzin oraz  młodzieńczych  lat Patrona szkoły, przeniosły uczniów klas pierwszych fragmenty książek czytanych  w czasie tej  urodzinowej lekcji.

 

Chcąc zmobilizować uczniów do uważnego słuchania, w jej trakcie zadawane były pytanie konkursowe nagradzane urodzinowymi cukierkami. Lektura fragmentów książek o tematyce kościuszkowskiej przeniosła wszystkich uczestników lekcji,kolejno w miejsce urodzin Tadeusza Kościuszki, do Mereczowszczyzny na Polesiu, poprzez pobyt młodego Tadeusza w Warszawie, Paryżu aż po bohaterskie dokonania na amerykańskim kontynencie  i powróciła znowu na Mereczowszczyznę. Powrót ten był możliwy  dzięki Pani Dyrektor Longiny Ordon, która  podzieliła się z obecnymi refleksjami i emocjami związanymi z pobytem delegacji szkoły  w miejscu urodzin Tadeusza Kościuszki i spotkaniem  ze środowiskiem Kościuszkowców z różnych stron Europy i Świata.

 

W tej pięknej literackiej podróży towarzyszył uczniom zagadkowy gość – Duszek Dobrej Książki, który pojawił się w przeddzień uroczystości w naszej szkole, rozdając uczniom i nauczycielom książki o Patronie i  zachęcając w tajemniczy sposób (jak na ducha przystało) do ich lektury. Duszek Dobrej Książki wzbudził niemałe zainteresowanie  i  twórczy niepokój. Mamy, więc nadzieję, że zachęcił w ten, trochę niekonwencjonalny sposób do czytania książek nie tylko tych o tematyce historycznej.

 

Zmagania konkursowe, zdobywając największą liczbę cukierków (i szóstkę z historii) wygrała uczennica klasy I AW Karolina Bis wykazując się, nie tylko skupieniem  w słuchaniu czytanych fragmentów ale również refleksem w szybkim  udzielaniu odpowiedzi.

 

Lekcję poprowadzili: Karolina Dzielińska (klasa I AW) i  Bartłomiej Pieróg (klasa II TL) rozpoczynając tym samym
historyczną, literacką i czytelniczą opowieść o Tadeuszu Kościuszce, w którą zabrali wszystkich zgromadzonych w auli szkoły uczniowie klasy I AW: Julia Foltarz, Julia Latawiec, Anna Pawłowska i Dominik Broda i czytający od zawsze nie tylko literaturę fachową zespół nauczycieli w składzie: Elżbieta Berezecka, Bogusław Łój, Marcin Kapuściński, Rafał Sroczyński.

 

W rolę Duszka Dobrej Książki wcielił się w sposób niezwykle przekonywujący uczeń klasy I T BG Krystian Dul. Wędrówkę Duszka po korytarzach, salach i zakamarkach Złotej Kościuszkowskiej utrwalił na filmie uczeń klasy III TSC Patryk Machała. Autorem prezentacji multimedialnej, przybliżającym uczniom najważniejsze wydarzenia z życia Tadeusza Kościuszki, był uczeń klasy IV TBI  Krzysztof Wójcik. Wsparcie techniczne zapewniał uczeń klasy IV TS Krzysztof Kuziora.

 

Nie byłoby tej lekcji, z dodatkowymi atrakcjami takimi jak: słodkości, dokumentacja fotograficzna, i oryginalna scenografia gdyby nie profesjonalna pomoc  nauczycieli: Beaty Stępak, Andrzeja Kułakowskiego i Roberta Tryka. Pomysłodawcą zaś  i autorem scenariusza uroczystości, który pewnego razu… w czasie szkolnego dyżuru spotkał na korytarzu tajemniczego i nieco zagubionego Duszka Dobrej Książki był  nauczyciel historii Anna Ryzak.

 

 Klub osmiu_logo
kampania_drugiezycie
ulotka promocyjna szkoły
 

lisc debu targi
jubileusz budowlanki kariera
swieto_saperów przysiega
spartakiada przysiega_stw
chrzest