nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image

Archiwum

Pomnik Tadeusza Kościuszki w Stalowej Woli

08.12.2009 Administrator

Stalowowolski pomnik Patrona Szkoły jest artystyczną kopią pomnika Naczelnika usytuowanego obecnie na skwerze Lafayette’a, naprzeciw Białego Domu w Waszyngtonie i pomnika, który w kwietniu 2010 roku zostanie odsłonięty  na placu przed Pałacem Lubomirskich w Warszawie.

Praca wychowawcza z młodzieżą w odniesieniu do wartości utożsamianych z Tadeuszem Kościuszką oceniona przez Stowarzyszenie Budowy Pomnika Tadeusza Kościuszki w Warszawie  i Polską Fundację jako wzorowa pośród ponad 300 szkół kościuszkowskich w Polsce zaowocowała postanowieniem , że druga artystyczna kopia pomnika zostanie usytuowana na terenie naszej szkoły.

 Podczas konferencji Tradycje Kościuszkowskie prof. dr hab. Marian Marek Drozdowski zaprosił Starostę Powiatu Stalowowolskiego, Wiesława Siembidę i Dyrektora naszej szkoły, Włodzimierza Smutka do Komitetu Honorowego Budowy Pomnika Tadeusza Kościuszki w Warszawie, czym wyróżnił powiat i szkołę  na arenie ogólnopolskiej. Profesor Drozdowski przypomniał wyjątkowy kult tradycji kościuszkowskich w polityce Eugeniusza Kwiatkowskiego, ojca naszego miasta.  Także  z tych źródeł Profesor upatruje w przyszłości Stalową Wolę  i naszą szkołę jako centrum upowszechniania idei Naczelnika.

Dr Leszek Marek Krześniak , prezes Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej i wiceprezes Stowarzyszenia Budowy Pomnika Tadeusza Kościuszki w Warszawie snuł ciekawą opowieść o trzech pomnikach Naczelnika ( w Waszyngtonie, Warszawie i Stalowej Woli), wskazując na oryginalne rozwiązania artystycznych kopii dłuta  krakowskiego artysty rzeźbiarza Wojciecha Sieka.
Zgromadzeni na auli szkoły uczniowie,  nauczyciele i goście oraz  przedstawiciele licznych mediów obejrzeli prezentację multimedialną z zdjęciami pomników autorstwa dra Krześniaka.
    Powołano Komitet Budowy Pomnika Tadeusza Kościuszki w Stalowej Woli: prof. dr hab. Marian Marek Drozdowski –  historyk PAN, prezes Stowarzyszenia Budowy Pomnika Tadeusza Kościuszki  w Warszawie, dr Leszek Marek Krześniak ? prezes  Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej i wiceprezes SBP T K w Warszawie, Longina Ordon– członek Zarządu SBP TK w Warszawie i prezes Stowarzyszenia Oświatowego Przyjaciół Szkoły Kościuszkowskiej w Stalowej Woli, Włodzimierz Smutek ? Dyrektor Zespołu Szkół  Ponadgimnazjalnych  Nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Stalowej Woli. <font >   Komitetowi  BP TK w Stalowej Woli przewodniczy Starosta Powiatu Stalowowolskiego, Wiesław Siembida.

Odsłonięcie Pomnika Naczelnika w Stalowej Woli ma stanowić integralną część uroczystości warszawskich i planowane jest na początek kwietnia 2010 roku.

 Oprawą artystyczną konferencji  Tradycje Kościuszkowskie był Koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu uczniów klas pierwszych LO o edukacji wojskowej przygotowanych przez p.  Jerzego Augustyńskiego w ramach prowadzonych zajęć pozalekcyjnych i spektakl teatralny Lekcja historii  zaprezentowany przez uczniów klasy II LO o edukacji wojskowej, przygotowanych przez p. Longinę Ordon

Publiczność zachwyciła Kasia Puk, uczennica  II klasy wojskowej pięknym wykonaniem  przeboju Mieczysława Meca pt. Jej portret przy akompaniamencie ucznia z klasy II TSD Damiana Bryka.

 

 

 Klub osmiu_logo
kampania_drugiezycie
ulotka promocyjna szkoły
 

lisc debu targi
jubileusz budowlanki kariera
swieto_saperów przysiega
spartakiada przysiega_stw
chrzest