nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image

Archiwum

Promocja książki Mariana Marka Drozdowskiego

03.05.2009 Administrator

 Prof. dr hab. Marian  Marek Drozdowski, ur. w 1932 roku w Łasku. Profesor Instytutu Historii PAN. Autor, m. in. licznych biografii: Mieczysław Niedziałkowski (1964), Stefan Starzyński (1976), Ignacy Jan Paderewski (1979), Aleksander Dębski (1986), Ignacy Mościcki (1993), Stanisław Wojciechowski (1995), Kazimierz Sosnkowski (1997), Władysław Grabski (2002), Eugeniusz Kwiatkowski (2002), Władysław Raczkiewicz (2003), Juliusz Poniatowski (w druku).

Zorganizował Katedrę Biografistyki  na Uniwersytecie Opolskim oraz Sekcję Biografistyki przy Polskim Towarzystwie Historycznym, której jest przewodniczącym. Zajmuje się także dziejami Warszawy – kieruje Komisją Badania Dziejów Warszawy przy IH PAN oraz dziejami Kościoła katolickiego w Polsce w XX wieku. Opracował z zespołem, m.in. wydawnictwo źródłowe: Międzynarodowe aspekty Powstania Warszawskiego (2005).

 Monografia powstała z potrzeby serca. Zrodziła się w mojej świadomości bardzo wcześnie, po Październiku 1956 r. Myślałem o niej, słuchając relacji Ojca, członka POW na Ziemi Piotrkowskiej  w latach 1916- 1918, o narodzinach niepodległości, działaniach I Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego, w którym służył, i o piłsudczykach ? ochotnikach walczących w III Powstaniu Śląskim. Chciałbym, by moja córka i wnuczka oraz ich pokolenia nie zapomniały naszej drogi do niepodległości i Demokracji z lat 1918- 1921.

 

Książka powstała także jako krytyczna refleksja nad stanem polskiej biografistyki historycznej związanej z życiem i działalnością J. Piłsudskiego. Moim zadaniem było przezwyciężenie swoistego warszawocentryzmu jego dotychczasowych biografii. Eksponuję wątki rzadko poruszane, takie jak: Rola Naczelnika Państwa w budowie aparatu państwowego i samorządowego, wojska, administracji, życia gospodarczego, ustawodawstwa socjalnego, dyplomacji, szkolnictwa, instytucji kulturalnych. Zwróciłem też uwagę na rolę Naczelnika Państwa w rozładowywaniu  konfliktów narodowościowo- wyznaniowych. Przypomniałem jego szacunek dla chrześcijańskich zasad życia państwowego wyrażony, m. in. w przemówieniu z 19 lipca 1919 r. skierowanym do Nuncjusza Papieskiego Achillesa Rattiego i w jego akcie oddania Polski Sercu Najświętszej Marii Panny Ostrobramskiej ? Matki Miłosierdzia z 1920 r. Dokumenty te w dotychczasowych bibliografiach były na ogół świadomie pomijane.

Marian Marek DrozdowskiKlub osmiu_logo
kampania_drugiezycie
ulotka promocyjna szkoły
 

lisc debu targi
jubileusz budowlanki kariera
swieto_saperów przysiega
spartakiada przysiega_stw
chrzest