nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image

Strona Główna

„Przeciw wolności, przeciw demokracji” Seminarium Historyczne poświęcone 31 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

07.01.2013 Administrator

W związku z przypadającą 31 rocznicą wprowadzenia stanu wojennego, w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Stalowej Woli odbyło się seminarium historyczne poświęcone tamtym wydarzeniom. 13 XII 2012 roku w auli naszej szkoły, dyrekcja, zaproszeni goście, nauczyciele oraz uczniowie wzięli udział w „lekcji historii” której celem było nade wszystko ukazanie najnowszej historii Polski i oddanie pamięci wszystkim tym, którzy cierpieli i ginęli w imię walki o prawa człowieka, wolność i demokrację.

Podczas trwania seminarium uczniowie zapoznali się z ciekawą prezentacją multimedialną materiałów źródłowych, pokazującą rzeczywistość okresu stanu wojennego w obiektywie (materiały fotograficzne), ukazujące bibułę oraz wydawaną w podziemiu prasę z tzw. drugiego obiegu. Prezentacje materiału ikonograficznego poprzedzały informacje historyczne podawane przez prowadzących uczniów klasy III AW: Annę Brak i Dawida Puzio. Wieloma cennymi wiadomościami i uwagami dotyczącymi tamtego okresu podzielił się z uczniami zaproszony gość, pan Bogusław Kopacz (rzecznik prasowy „Solidarność” Zarządu Ziemia Sandomierska). W sposób bardzo obrazowy scharakteryzował walkę młodzieży o ideę jakże podstawową dla każdego człowieka, a mianowicie o prawo do wolności. Z pewnością wielkie wrażenie na uczniach wywołał zaprezentowany fragment filmu Kazimierza Kutza pt. „Śmierć jak kromka chleba”. Ukazanie pacyfikacji kopalni „Wujek” na Śląsku, pokazało najtragiczniejsze zdarzenie stanu wojennego. Seminarium historyczne zakończyło się apelem „Zapalmy Światło Wolności” 13 grudnia o godz. 19.30.

Uroczystość odbyła się w asyście Pocztu Sztandarowego.

W tle referent, uczeń klasy II AW Kamil Kloc.

Ze względu na bogatą treść edukacyjną i historyczną zaprezentowanych materiałów, w dniu 14 grudnia 2012 roku kolejne klasy kontynuowały swój udział w seminarium które miało miejsce w Sali Tradycji. Po raz kolejny pan Bogusław Kopacz w bezpośredniej pogadance z uczniami Złotej Kościuszkowskiej, starał się przedstawić zagadnienie i rolę pamięci, jako czynnika tworzącego podstawę tożsamości każdego człowieka. Ciekawym spostrzeżeniami w wykładzie „Czym był stan wojenny? Oczyma dziecka i nauczyciela historii” podzielił się nauczyciel Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 – mgr Roman Niwierski. Było to osobiste wspomnienie tych wydarzeń z lat dzieciństwa i próba odpowiedzi na pytanie tytułowe. Referat „Milczący świadkowie” który ukazywał osoby zmarłe lub zamordowane podczas tłumienia masowych protestów społecznych odczytał Kamil Koc z klasy II AW.

Zaproszony gość – Bogusław Kopacz w dyskusji panelowej

z uczniami która miała miejsce 14 grudnia 2012 roku

w Sali Tradycji Zespołu Szkół Nr 2 im. Tadeusza Kościuszki.

 

Nieocenioną pomocą w przygotowaniu audiowizualnych materiałów źródłowych wykazali się uczniowie klasy II AW o profilu wojskowym: Artur Lenartowicz i Radosław Zięba. Seminarium historyczne przygotowali i koordynowali nauczyciele historii, p. mgr Anna Ryzak i p. mgr Roman Niwierski. Na zakończenie można stwierdzić z dużą dozą prawdopodobieństwa, że konfrontacja tamtych wydarzeń ukazana w taki sposób, z pewnością przybliżyła uczniom naszej szkoły ideę ówczesnej walki ludzi o wolność, prawdę i demokrację.

Opracował: Roman Niwierski
Zdjęcia: Grzegorz Delekta

 Klub osmiu_logo
kampania_drugiezycie
ulotka promocyjna szkoły
 

lisc debu targi
jubileusz budowlanki kariera
swieto_saperów przysiega
spartakiada przysiega_stw
chrzest