nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image

Archiwum

Sesja naukowa: Dzieje i tradycja odsieczy wiedeńskiej króla Jana III Sobieskiego

15.04.2009 Administrator

Wspomniana sesja naukowa odbyła się w ramach obchodów 325 rocznicy wiktorii wiedeńskiej w Muzeum Pałacu w Wilanowie. Honorowy patronat nad sesją naukową objął Prymas Polski Kardynał Józef Glemp.

 

W sesji uczestniczyło wiele autorytetów nauki z dziedziny historii, historii sztuki, a także przedstawicieli życia publicznego, jak: prof. dr hab. Marian Marek Drozdowski (PAN), prof. dr hab. Jerzy Urwanowicz, prof. dr hab. Marek Wagner, prof. dr hab. Mirosław Nagielski, prof. dr hab. Teresa Chynczewska ? Hennel, Paweł Jaskanis ( Dyrektor Muzeum Pałacu w Wilanowie), książę Stanisław Czartoryski ( były ambasador RP w Norwegii). Podczas sesji zostały zaprezentowane referaty historyków z Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu w Białymstoku oraz AkademiiPodlaskiej.Tematyka referatów była związana z uwarunkowaniami geopolitycznymi odsieczy wiedeńskiej, a także jej wpływu na sytuację wewnętrzną Rzeczypospolitej. Należy nadmienić, iż członkowie delegacji szkoły brali aktywny udział w merytorycznej dyskusji na temat wygłoszonych referatów. W ramach sesji naukowej jej uczestnicy obejrzeli także wystawę zatytułowaną ?Król Jan III i towarzysze broni? prezentowaną w ramach obchodów jubileuszu 325 rocznicy wiktorii wiedeńskiej.

 

Inicjatywę udziału naszych nauczycieli w sesji naukowej ?Dzieje i tradycja odsieczy wiedeńskiej Jana III Sobieskiego? należy uznać za słuszną, gdyż pozwoliła poszerzyć horyzonty naukowe uczestników oraz przyczyniła się do promocji naszej szkoły.

przygot. P. Boratyński

 Klub osmiu_logo
kampania_drugiezycie
ulotka promocyjna szkoły
 

lisc debu targi
jubileusz budowlanki kariera
swieto_saperów przysiega
spartakiada przysiega_stw
chrzest