nivo slider image nivo slider image

Archiwum

Sesja naukowa: Dzieje i tradycja odsieczy wiedeńskiej króla Jana III Sobieskiego

15.04.2009 Administrator

Wspomniana sesja naukowa odbyła się w ramach obchodów 325 rocznicy wiktorii wiedeńskiej w Muzeum Pałacu w Wilanowie. Honorowy patronat nad sesją naukową objął Prymas Polski Kardynał Józef Glemp.

 

W sesji uczestniczyło wiele autorytetów nauki z dziedziny historii, historii sztuki, a także przedstawicieli życia publicznego, jak: prof. dr hab. Marian Marek Drozdowski (PAN), prof. dr hab. Jerzy Urwanowicz, prof. dr hab. Marek Wagner, prof. dr hab. Mirosław Nagielski, prof. dr hab. Teresa Chynczewska ? Hennel, Paweł Jaskanis ( Dyrektor Muzeum Pałacu w Wilanowie), książę Stanisław Czartoryski ( były ambasador RP w Norwegii). Podczas sesji zostały zaprezentowane referaty historyków z Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu w Białymstoku oraz AkademiiPodlaskiej.Tematyka referatów była związana z uwarunkowaniami geopolitycznymi odsieczy wiedeńskiej, a także jej wpływu na sytuację wewnętrzną Rzeczypospolitej. Należy nadmienić, iż członkowie delegacji szkoły brali aktywny udział w merytorycznej dyskusji na temat wygłoszonych referatów. W ramach sesji naukowej jej uczestnicy obejrzeli także wystawę zatytułowaną ?Król Jan III i towarzysze broni? prezentowaną w ramach obchodów jubileuszu 325 rocznicy wiktorii wiedeńskiej.

 

Inicjatywę udziału naszych nauczycieli w sesji naukowej ?Dzieje i tradycja odsieczy wiedeńskiej Jana III Sobieskiego? należy uznać za słuszną, gdyż pozwoliła poszerzyć horyzonty naukowe uczestników oraz przyczyniła się do promocji naszej szkoły.

przygot. P. Boratyński

 Klub osmiu_logo
kampania_drugiezycie
ulotka promocyjna szkoły
 

lisc debu targi
jubileusz budowlanki kariera
swieto_saperów przysiega
spartakiada przysiega_stw
chrzest