nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image

Archiwum

Spotkania z historią ? Bitwa pod Terespolem

15.04.2009 Administrator

 

Organizatorem jednej z największych imprez historycznych pt. Spotkanie z historią ? Bitwa pod Terespolem był Miejski Ośrodek Kultury w Terespolu oraz Urząd Miasta
w Terespolu,   przy współpracy z Kresowym Bractwem Strzelców Kurkowych im. Orła Białego i Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej. Nasza szkoła, w ramach współpracy z Polską Fundacją Kościuszkowską, otrzymała od organizatorów Spotkania z historią zaproszenie dla pocztu sztandarowego oraz do aktywnego udziału w rekonstrukcji bitwy pod Terespolem:

 .

Pragniemy serdecznie zaprosić Państwa, jako instytucję odwołującą się do
Tadeusza Kościuszki, do uczestnictwa w naszej imprezie historycznej.

Obecność delegacji wraz z sztandarem z pewnością podkreśli rangę imprezy.

 

Delegacja szkoły: wicedyrektor Longina Ordon, opiekun pocztu sztandarowego i kosynierów ?mgr Anna Kielar oraz uczniowie Przemysław Dąbek, Kamil Kotwica, Piotr Chciuk, Jarosław Golik, Mariusz Zarzycki uczestniczyli: w uroczystej mszy świętej,w ceremonii wmurowania urny z ziemią spod Racławic, Maciejowic, Terespola, Wilna i Stanów Zjednoczonych (ziemię z West Point przywiozła do Terespola, obecna na uroczystościach, pani wiceambasador Stanów Zjednoczonych Pamela Quanrud). Uczniowie naszej szkoły brali bezpośredni udział w inscenizacji Bitwy pod Terespolem. Spośród delegacji szkół, jedynie nasi uczniowie współpracowali z profesjonalistami rekonstrukcji historycznej  z Warszawy  i Białorusi. Wyrazili oni słowa uznania dla zaangażowania i zdolności improwizacyjnych naszych kosynierów.

 

Podczas całej imprezy w Terespolu odbywały się: pokazy musztry i strojów wojsk polskich i rosyjskich z epoki kościuszkowskiej, pokazy z życia obozowego i obyczajów z epoki XVIII i XIX wieku, pokazy ujeżdżania koni, taniec z ogniem oraz pieczenie kiełbasek przy ognisku.

 

Telewizja TVN Historia nakręciła film z rekonstrukcji bitwy. Czekamy na jego emisję.

Amatorską wersję fragmentów rekonstrukcji bitwy z udziałem naszych uczniów można obejrzeć na stronie:

 

http://youtube.com/watch?v=u5TEW-XdemY

 

  przygot. L. Ordon Klub osmiu_logo
kampania_drugiezycie
ulotka promocyjna szkoły
 

lisc debu targi
jubileusz budowlanki kariera
swieto_saperów przysiega
spartakiada przysiega_stw
chrzest