nivo slider image nivo slider image

Archiwum

Spotkania z historią ? Bitwa pod Terespolem

15.04.2009 Administrator

 

Organizatorem jednej z największych imprez historycznych pt. Spotkanie z historią ? Bitwa pod Terespolem był Miejski Ośrodek Kultury w Terespolu oraz Urząd Miasta
w Terespolu,   przy współpracy z Kresowym Bractwem Strzelców Kurkowych im. Orła Białego i Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej. Nasza szkoła, w ramach współpracy z Polską Fundacją Kościuszkowską, otrzymała od organizatorów Spotkania z historią zaproszenie dla pocztu sztandarowego oraz do aktywnego udziału w rekonstrukcji bitwy pod Terespolem:

 .

Pragniemy serdecznie zaprosić Państwa, jako instytucję odwołującą się do
Tadeusza Kościuszki, do uczestnictwa w naszej imprezie historycznej.

Obecność delegacji wraz z sztandarem z pewnością podkreśli rangę imprezy.

 

Delegacja szkoły: wicedyrektor Longina Ordon, opiekun pocztu sztandarowego i kosynierów ?mgr Anna Kielar oraz uczniowie Przemysław Dąbek, Kamil Kotwica, Piotr Chciuk, Jarosław Golik, Mariusz Zarzycki uczestniczyli: w uroczystej mszy świętej,w ceremonii wmurowania urny z ziemią spod Racławic, Maciejowic, Terespola, Wilna i Stanów Zjednoczonych (ziemię z West Point przywiozła do Terespola, obecna na uroczystościach, pani wiceambasador Stanów Zjednoczonych Pamela Quanrud). Uczniowie naszej szkoły brali bezpośredni udział w inscenizacji Bitwy pod Terespolem. Spośród delegacji szkół, jedynie nasi uczniowie współpracowali z profesjonalistami rekonstrukcji historycznej  z Warszawy  i Białorusi. Wyrazili oni słowa uznania dla zaangażowania i zdolności improwizacyjnych naszych kosynierów.

 

Podczas całej imprezy w Terespolu odbywały się: pokazy musztry i strojów wojsk polskich i rosyjskich z epoki kościuszkowskiej, pokazy z życia obozowego i obyczajów z epoki XVIII i XIX wieku, pokazy ujeżdżania koni, taniec z ogniem oraz pieczenie kiełbasek przy ognisku.

 

Telewizja TVN Historia nakręciła film z rekonstrukcji bitwy. Czekamy na jego emisję.

Amatorską wersję fragmentów rekonstrukcji bitwy z udziałem naszych uczniów można obejrzeć na stronie:

 

http://youtube.com/watch?v=u5TEW-XdemY

 

  przygot. L. Ordon Klub osmiu_logo
kampania_drugiezycie
ulotka promocyjna szkoły
 

lisc debu targi
jubileusz budowlanki kariera
swieto_saperów przysiega
spartakiada przysiega_stw
chrzest