nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image

Strona Główna

Spotkanie z byłym więźniem obozu Auschwitz

19.04.2010 Administrator

medyka
Pan August w swojej opowieści wrócił do czasów gdy miał 18 lat, wówczas to wybuchła II wojna światowa. Postanowił się przedostać z okupowanego kraju do Wojska Polskiego we Francji, chciał walczyć za Ojczyznę. Niestety został aresztowany na Słowacji i przewieziony do obozu w Oświęcimiu. W obozie musiał przez półtora roku walczyć o przetrwanie.             
10 czerwca 1942 wraz z grupą 50 więźniów podjęli próbę ucieczki, jak się później okazało udaną jedynie dla dwóch więźniów. Po ucieczce August Kowalczyk schronił się w Bojszowach Dolnych u polskich rodzin Lysków i Sklorzy. Następnie oświęcimska organizacja ZWZ/AK umożliwiła mu przedostanie się do Krakowa, skąd dalej trafił do oddziału AK walczącego w Miechowskiem.
Recital został wysłuchany z dużą uwagą, zainteresowaniem i skupieniem. Po wystąpieniu młodzież podziękowała panu Augustowi gromkimi brawami i kwiatami.

Spotkanie było możliwe dzięki dużemu wsparciu następujących osób i instytucji:

 

Pan Starosta Powiatu Stalowowolskiego Wiesław Siembida,
Pan Prezydent Miasta Stalowej Woli Andrzej Szlęzak,
Zakład Produkcyjno ? Handlowy ?WODEX? Sp. z o.o.,
Restauracja ?ROMA?,
Zakład Miejskiej Komunikacji Samochodowej w Stalowej Woli.


Serdecznie dziękujemy!

wiezien
 
 
August Marian Kowalczyk (ur. 15 sierpnia 1921 w Tarnawie Górze) ? polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, reżyser. Od 4 grudnia do 10 czerwca 1942 był więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz (nr 6804), skąd udało mu się uciec. Występował w teatrach krakowskich: Rapsodycznym i Ludowym. Później występował na scenie Teatru Polskiego w Warszawie oraz w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. W latach 1962-1966 był dyrektorem Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, a w latach 1968-1981 dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Polskiego w Warszawie. Wieloletni wiceprezes Zarządu Głównego Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem, przewodniczący Krajowej Rady Polskiej Unii Ofiar Nazizmu, przewodniczący Rady Fundacji Pomnika – Hospicjum Miastu Oświęcim oraz członek Rady Fundacji „Polsko-Niemieckie Pojednanie”. Uczestniczył w przygotowaniach obchodów 55. i 60. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz – Birkenau oraz 55. rocznicy buntu Karnej Kompanii KL Auschwitz.

Ważniejsze odznaczenia:
?    Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2002)
?    Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1969)
?    Krzyż Oświęcimski
?    Brązowy Medal „Za Zasługi dla Obronności Kraju” (1974)
?    Odznaka 1000-lecia Państwa Polskiego (1966)
?    Odznaka Zasłużony Działacz Kultury (1984)
?    Tytuł Honorowego Obywatela Oświęcimia (2002)

 

Spotkanie zorganizował Jarosław Jabłoński ? nauczyciel historii.

 

 Opracował Jarosław Jabłoński

 Klub osmiu_logo
kampania_drugiezycie
ulotka promocyjna szkoły
 

lisc debu targi
jubileusz budowlanki kariera
swieto_saperów przysiega
spartakiada przysiega_stw
chrzest