nivo slider image nivo slider image

Strona Główna

Spotkanie z byłym więźniem obozu Auschwitz

19.04.2010 Administrator

medyka
Pan August w swojej opowieści wrócił do czasów gdy miał 18 lat, wówczas to wybuchła II wojna światowa. Postanowił się przedostać z okupowanego kraju do Wojska Polskiego we Francji, chciał walczyć za Ojczyznę. Niestety został aresztowany na Słowacji i przewieziony do obozu w Oświęcimiu. W obozie musiał przez półtora roku walczyć o przetrwanie.             
10 czerwca 1942 wraz z grupą 50 więźniów podjęli próbę ucieczki, jak się później okazało udaną jedynie dla dwóch więźniów. Po ucieczce August Kowalczyk schronił się w Bojszowach Dolnych u polskich rodzin Lysków i Sklorzy. Następnie oświęcimska organizacja ZWZ/AK umożliwiła mu przedostanie się do Krakowa, skąd dalej trafił do oddziału AK walczącego w Miechowskiem.
Recital został wysłuchany z dużą uwagą, zainteresowaniem i skupieniem. Po wystąpieniu młodzież podziękowała panu Augustowi gromkimi brawami i kwiatami.

Spotkanie było możliwe dzięki dużemu wsparciu następujących osób i instytucji:

 

Pan Starosta Powiatu Stalowowolskiego Wiesław Siembida,
Pan Prezydent Miasta Stalowej Woli Andrzej Szlęzak,
Zakład Produkcyjno ? Handlowy ?WODEX? Sp. z o.o.,
Restauracja ?ROMA?,
Zakład Miejskiej Komunikacji Samochodowej w Stalowej Woli.


Serdecznie dziękujemy!

wiezien
 
 
August Marian Kowalczyk (ur. 15 sierpnia 1921 w Tarnawie Górze) ? polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, reżyser. Od 4 grudnia do 10 czerwca 1942 był więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz (nr 6804), skąd udało mu się uciec. Występował w teatrach krakowskich: Rapsodycznym i Ludowym. Później występował na scenie Teatru Polskiego w Warszawie oraz w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. W latach 1962-1966 był dyrektorem Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, a w latach 1968-1981 dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Polskiego w Warszawie. Wieloletni wiceprezes Zarządu Głównego Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem, przewodniczący Krajowej Rady Polskiej Unii Ofiar Nazizmu, przewodniczący Rady Fundacji Pomnika – Hospicjum Miastu Oświęcim oraz członek Rady Fundacji „Polsko-Niemieckie Pojednanie”. Uczestniczył w przygotowaniach obchodów 55. i 60. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz – Birkenau oraz 55. rocznicy buntu Karnej Kompanii KL Auschwitz.

Ważniejsze odznaczenia:
?    Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2002)
?    Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1969)
?    Krzyż Oświęcimski
?    Brązowy Medal „Za Zasługi dla Obronności Kraju” (1974)
?    Odznaka 1000-lecia Państwa Polskiego (1966)
?    Odznaka Zasłużony Działacz Kultury (1984)
?    Tytuł Honorowego Obywatela Oświęcimia (2002)

 

Spotkanie zorganizował Jarosław Jabłoński ? nauczyciel historii.

 

 Opracował Jarosław Jabłoński

 Klub osmiu_logo
kampania_drugiezycie
ulotka promocyjna szkoły
 

lisc debu targi
jubileusz budowlanki kariera
swieto_saperów przysiega
spartakiada przysiega_stw
chrzest