nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image

Strona Główna

Uczniowie z „Kościuszki” na Biwaku Akademii Obrony Narodowej

24.05.2013 Andrzej Kułakowski

W dniach 16 – 19 maja 2013 uczniowie LO o edukacji wojskowej ze stalowowolskiej szkoły kościuszkowskiej uczestniczyli w biwaku po nazwą Ślubuję Ci, Ojczyzno, zorganizowanym przez Akademię Obrony Narodowej w Warszawie.  W zlocie klas mundurowych brali udział uczniowie z 80. polskich szkół, w których prowadzona jest edukacja wojskowa. Biwak miał charakter edukacyjny, sportowo – rekreacyjny i patriotyczny.

17 maja na Placu Piłsudskiego w Warszawie przed Grobem Nieznanego Żołnierza podczas apelu Edukacja obronna, uczniowie złożyli niecodzienne ślubowanie Ojczyźnie i wręczyli kwiaty powstańcom warszawskim, kawalerom orderu wojennego Virtuti Militari, poszkodowanych na misjach oraz złożyli kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. W ceremonii uczestniczyli: minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas, dowódca Wojsk Lądowych gen. broni Zbigniew Głowienka oraz liczni przedstawiciele instytucji państwowych, jednostek wojskowych, władz wojskowych szkół wyższych.

Serce rośnie, kiedy widzi się tylu uczniów na placu tak ważnym dla każdego Polaka – powiedział minister Siemoniak, zachęcając młodzież do kontynuowania obranej drogi. Minister Szumilas podkreśliła zaś: W klasach wojskowych można się uczyć na najlepszych wzorcach patriotyzmu, postaw obywatelskich, zdrowego stylu życia. Pomysłodawca i inicjator biwaku, rektor – komendant Akademii Obrony Narodowej gen. dyw. dr hab. Bogusław Pacek, nie krył swojego wzruszenia: Przeżywamy wspaniałe chwile. Nie zdarzyło się jeszcze, aby na tym placu stanęło dwa tysiące uczniów w mundurach, by wspólnie pokłonić się tym, którzy walczyli i walczą o obronność oraz bezpieczeństwo Polski.

 Uroczystość zakończyła defilada złożona z Kompanii Honorowej Wojska Polskiego oraz pododdziałów klas mundurowych. Uczniowie ze Stalowej Woli otrzymali brawa za wyjątkowo profesjonalną postawę prezentowaną podczas defilady.

Kulminacją czterodniowego biwaku było spotkanie uczniów z prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisławem Komorowskim na uroczystości ogniobrania, jaka odbyła się na poligonie w Rembertowie. Prezydent Komorowski przedstawił uczniom gawędę o swoich wojskowych doświadczeniach i wspólnie z młodzieżą śpiewał pieśni i piosenki przy ognisku przy akompaniamencie kilkudziesięciu gitar.

  Uczniowie L O o edukacji wojskowej z ZSP Nr 2 podczas warszawskiego biwaku doświadczyli szeregu innych atrakcji: zwiedzanie stolicy (Wilanów, Stadion Narodowy), pobyt w jednostce wojskowej w Wesołej (Brygada im. Tadeusza Kościuszki), pokazy nowoczesnego sprzętu i wyposażenia wojskowego, projekcje filmów oraz spotkanie z oficerem z jednostki wojskowej „GROM”. Podczas biwaku uczniowie klas mundurowych z całej Polski konfrontowali swoje umiejętności sportowo – obronne w zawodach: Sprawni jak Żołnierze, Wioska Wikingów, Polski Mundial w kategorii chłopców i dziewcząt. Uczniowie szkoły kościuszkowskiej zdobyli trzy pierwsze miejsca i przywieźli do Stalowej Woli trzy, spośród sześciu możliwych do zdobycia, zwycięskich pucharów. Zwycięzcami poszczególnych zawodów zostali: Ewa Sobiło, Maciej Dyjewski i Krzysztof Butryn. Uczniom i ich nauczycielom należą się wyjątkowe gratulacje za godne reprezentowanie szkoły i miasta podczas I Ogólnopolskiego Zlotu Szkół Mundurowych.

 Relację telewizyjną z Biwaku można obejrzeć w sobotę, 25 maja w TVP 1 o godz. 8.00 w programie NaszaArmia.plKlub osmiu_logo
kampania_drugiezycie
ulotka promocyjna szkoły
 

lisc debu targi
jubileusz budowlanki kariera
swieto_saperów przysiega
spartakiada przysiega_stw
chrzest