nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image

Strona Główna

VII edycja Konkursu Na Najpiękniejszy Wieniec Adwentowy

18.12.2018 Andrzej Kułakowski

Konkurs na Najpiękniejszy Wieniec Adwentowy wpisał się na stałe w tradycję naszej szkoły. 6 grudnia 2018 roku odbyła się 7 już edycja konkursu, przygotowanego przez nauczycieli germanistów. Do wspólnej zabawy zaprosiliśmy uczniów klas III okolicznych gimnazjów oraz klas 8 szkół podstawowych.

 

W przedsięwzięcie włączyły się z entuzjazmem następujące szkoły: Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Pysznicy, Gimnazjum Katolickie oraz Katolicka Szkoła Podstawowa w Stalowej Woli oraz Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kłyżowie.

 

Rywalizację zespołów uczniowskich poprzedziła lekcja otwarta języka niemieckiego na temat tradycji bożonarodzeniowych w krajach niemieckojęzycznych przygotowana przez nauczycieli języka niemieckiego. Podczas lekcji uczniowie poznali historię wieńca adwentowego, jego symbolikę oraz obejrzeli prezentację multimedialną.

 

Historia „wieńca” sięga roku 1839, kiedy to nauczyciel i ewangelicki pastor ks. Johann Hinrich Wichern, prowadzący w Hamburgu szkołę- przytułek dla sierot, chciał stworzyć podopiecznym rodzinną atmosferę. Przyszedł mu do głowy pomysł, aby wzbogacić wystrój świetlicy. W I niedzielę Adwentu razem z wychowankami wykonał koło o średnicy 2 m i umieścił na nim 24 świece.  Aby stworzyć atmosferę wyciszenia i nastroju, podczas codziennej modlitwy i wspólnego  śpiewu, wychowankowie w okresie trwania Adwentu zapalali kolejną świecę każdego dnia, aż do dnia Wigilii. Zwyczaj ten był kontynuowany do 1860 roku, kiedy to Wiechern został przeniesiony do Berlina. Liczba świec została zmniejszona do czterech, symbolizując 4 niedziele adwentowe, zaś drewniane koło ozdobiono gałązkami jodły. Tradycja szybko przyjęła się w rodzinach ewangelickich na północy Niemiec. W latach 20. XX wieku zwyczaj przyjął się wśród katolików. Na terenach dzisiejszej Polski pojawił się w 1925 roku.

 

Zmagania konkursowe  rozpoczął pełniący obowiązki dyrektora szkoły mgr Tomasz Sekulski. Drużyny poszczególnych klas przystąpiły do pracy z wielkim zaangażowaniem. Podczas gdy pierwszy zespół jurorski – składający się z opiekunów grup gimnazjalnych oraz szkół podstawowych – bacznie przyglądał się i oceniał  pracę uczniów naszej szkoły, drugi zespół jurorski, w skład którego weszli  nauczyciele germaniści z naszej szkoły, dyrektor szkoły oraz uczniowie,  wybierał najpiękniejszy z najpiękniejszych wieńców z gimnazjum oraz szkół podstawowych. Jako, że konkurs przypadł w Mikołajki, odwiedził nas oczywiście Święty Mikołaj wraz z pomocnikami: Elfami oraz Śnieżynkami. Mikołaj obdarował uczestników cukierkami oraz dopingował ich w zmaganiach.

 

Decyzją jury w kategorii szkół gimnazjalnych:

 

I miejsce zajęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kłyżowie

II miejsce zdobyła reprezentacja gimnazjum ze Szkoły Podstawowej w Pysznicy

III miejsce przypadło uczniom ze Szkoły Podstawowej w Pysznicy

 

Następnie jurorzy podsumowali prace naszych szkolnych zespołów. I tak oto: 

 

I miejsce zajęli uczniowie reprezentujący klasę I TL

II miejsce zajął zespół z klasy I A

III miejsce zajęła grupa uczniów z klasy I TLG

 

Laureaci konkursu  zostali nagrodzeni słodyczami, otrzymali ozdoby świąteczne oraz dyplomy. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali słodkie upominki.  Patronat nad konkursem na Najładniejszy Wieniec Adwentowy objął pełniący obowiązki dyrektora szkoły mgr Tomasz Sekulski, a nagrody sponsorowała Rada Rodziców ZSP Nr 2 im. T. Kościuszki w Stalowej Woli.

 

Wieńce robione w auli szkoły były bardzo piękne. Wokół rozchodził się przyjemny zapach świeżych gałązek jodły, sosny i świerku, a  konkursowe zmagania upływały w miłej przedświątecznej atmosferze przy dźwiękach przepięknych kolęd.

 

Konkurs przygotowali nauczyciele języka niemieckiego: Monika Fil, Dominika Jonaszek – Pędlowska, Andrzej Kułakowski oraz Magdalena Piróg wraz z uczniami klas 4 TEC i 4 TLP. Serdecznie dziękujemy za pomoc.

 

 

 Klub osmiu_logo
kampania_drugiezycie
ulotka promocyjna szkoły
 

lisc debu targi
jubileusz budowlanki kariera
swieto_saperów przysiega
spartakiada przysiega_stw
chrzest