nivo slider image

Strona Główna

Wycieczka Edukacyjna do Wrocławia

07.04.2014 Andrzej Kułakowski

SONY DSC

W dniach 27-29.03.2014 roku 34 uczniów klas III TB i III TBO wraz z opiekunami uczestniczyło w wycieczce edukacyjnej do Wrocławia Stolicy Dolnego Śląska, najpiękniejszego zakątka i regionu Polski, nieodkrytego, tajemniczego, pełnego przepięknych zabytków, krajobrazów i atrakcji. Celem wyjazdu oprócz zwiedzania zabytków i wybranych miejsc Wrocławia był udział uczniów technikum budowlanego w targach budowlanych „Tarbud” umiejscowionych w Hali Stulecia uznawanej za jedno z najważniejszych dzieł w architekturze światowej XX wieku.

Uczestnicy zwiedzili m. in. Rynek Główny, Stadion Miejski, Dworzec PKP – Wrocław Główny, Wrocławski Ogród Zoologiczny. Żelaznym punktem wycieczki była Panorama Racławicka jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie podziwiać można relikt dziewiętnastowiecznej kultury masowej. Wielkie malowidło (15x114m), dzięki zespoleniu szczególnych zabiegów malarskich i technicznych „przeniosło” naszych uczniów w inną rzeczywistość i inny czas. Panorama Racławicka to pierwsze i jedyne zachowane do dziś polskie dzieło tego rodzaju. Pomysłodawcą Panoramy był znany lwowski malarz Jan Styka (1858-1925), który zaprosił do współpracy znakomitego batalistę Wojciecha Kossaka (1857-1942).

Pomagali im: Ludwik Boller, Tadeusz Popiel, Zygmunt Rozwadowski, Teodor Axentowicz, Włodzimierz Tetmajer, Wincenty Wodzinowski i Michał Sozański. Obraz olejny przedstawia bitwę pod Racławicami (1794), jeden z epizodów insurekcji kościuszkowskiej, zwycięstwo wojsk polskich pod dowództwem gen. Tadeusza Kościuszki nad wojskami rosyjskimi. Uczniowie zwrócili również szczególną uwagę na architekturę miasta, zarówno zabytkową jak i nowoczesną np. Most Rędziński na Odrze, najdłuższy i najwyższy most w Polsce, jeden spośród 130 mostów we Wrocławiu. Uwadze uczestników wycieczki nie umknęły wrocławskie krasnale umieszczone na ulicach będące niewątpliwą atrakcją miasta.

Opiekunami podczas wycieczki byli: mgr Marcin Kapuściński, mgr Rafał Sroczyński i mgr Anna Serafin.Klub osmiu_logo
kampania_drugiezycie
ulotka promocyjna szkoły
 

lisc debu targi
jubileusz budowlanki kariera
swieto_saperów przysiega
spartakiada przysiega_stw
chrzest