nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image

Strona Główna

Wyjazdowe Rekolekcje w Diecezjalnym Ośrodku Turystyki i Formacji Chrześcijańskiej „Augustianum” w Radomyślu nad Sanem

17.03.2013 Andrzej Kułakowski

W dniach 11.03. – 13.03. 2013 r. 29-osobowa grupa uczniów z naszej szkoły wzięła udział w trzydniowych wyjazdowych rekolekcjach wielkopostnych w Diecezjalnym Ośrodku Turystyki i Formacji Chrześcijańskiej „Augustianum” w Radomyślu nad Sanem. Organizatorami rekolekcji, a zarazem opiekunami młodzieży byli p. Bogusław Łój oraz p. Renata Pachacz.


Na miejscu dyrektor ośrodka ks. Marian Bolesta powitał nas uśmiechem i z wielką serdecznością zaprosił do „domu”. Faktycznie pełna ciepła i przyjaźni atmosfera, urządzenie pomieszczeń, czystość w pokojach, łazienkach i kuchni, nie mówiąc o pysznych domowych posiłkach sprawiało, że czuliśmy się jak w domu. Gospodyni, p. Alina Leńczuk pomogła w rozmieszczeniu młodzieży w pokojach. Po rozpakowaniu czekał na nas pyszny obiad a następnie zapoznanie z regulaminem i planem rekolekcji.
Po południu diakon Kamil Dziurdź opowiedział o swojej drodze wiary i powołaniu do kapłaństwa. Potem każdy z uczestników odważnie mówił o sensie i znaczeniu wiary w Jezusa Chrystusa w jego życiu. Spotkanie, podsumowaliśmy dyskusją o zagrożeniach i trudnościach w byciu chrześcijaninem na co dzień.
O godz. 17.00 uczestniczyliśmy w parafialnej Mszy św. odprawionej przez ks. Józefa Turonia – miejscowego proboszcza, a nasi uczniowie włączyli się czynnie w uczestnictwo poprzez służbę liturgiczną, czytania i śpiew psalmu.

 

 Po kolacji dla chętnych odbył się seans filmowy, podczas którego obejrzeliśmy film pt. „Szkoła uczuć” . Pozostali mogli pograć w tenisa stołowego i inne gry m. in. gry planszowe.

Po projekcji filmu, późnym wieczorem ks. Daniel Koryciński opowiedział o swojej pracy misyjnej w RPA, życiu, tradycjach, religii i kulturze Afrykańczyków, wzbogacając swoją opowieść prezentacją multimedialną. Nie obyło się bez piosenek i tańców afrykańskich. Spotkanie zakończyliśmy wspólną modlitwą, po czym udaliśmy się na nocny spoczynek.

 I tak minął intensywny dzień pierwszy.

Dzień drugi rozpoczęliśmy wspólną modlitwą w kaplicy oraz śniadaniem. Później udaliśmy się na warsztaty z ks. dr Grzegorzem Kasprzyckim. Rozpoczęły się konferencją w kaplicy, w której ks. Grzegorz poruszył niejedno serce do głębi, ucząc „układać kostkę Rubika”, a tak na poważnie – porównał życie człowieka do układania kostki Rubika. Wszystko jest na swoim miejscu dopóki człowiek żyje zgodnie z planem Bożym względem niego. A gdy zaczyna sam je układać robi się chaos i bałagan, co zawsze łączy się z cierpieniem. Nie wiadomo jak zacząć, żeby zmienić życie. I tu prosta recepta: trzeba zacząć tak jak w kostce Rubika. Trzeba zacząć od KRZYŻA.

Po konferencji udaliśmy się do auli i tam po burzy mózgów na tematy wartości, wiary i moralności, wspólnie zastanawialiśmy się czym jest prawdziwa wolność. Co czyni nas ludzi wolnymi, a co zniewolonymi. Kiedy wolność zamienia się w samowolę, a potem w niewolę. Następnie rozpoczęliśmy pracę w grupach. Polegała ona na przygotowaniu pantomimy do zadanego tematu:

1. Z jakimi problemami borykają się młodzi ludzie.
2. Co młodzi ludzie mogą dziś zaoferować światu.
3. Jakie są sposoby zaradzeniu złu i problemom młodzieży.

Po półgodzinnej przerwie na przygotowanie odbyła się prezentacja niezwykle ciekawych pantomim. Nie obyło się bez salw śmiechu i gromkich braw.

   

Po południu był czas na zabawy, gry i długie rozmowy od serca. Wieczorem w kaplicy nastąpiło nabożeństwo odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. Potem kolacja i na zakończenie dnia Msza św. z homilią ks. dyrektora i półgodzinna adoracja w ciszy Najświętszego Sakramentu. Można było też skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania.
I tak minął intensywny dzień drugi.
Ostatni dzień, tak jak poprzedni rozpoczął się wspólną modlitwą w kaplicy i oczywiście wspólnym śniadaniem. Po śniadaniu był czas na porządkowanie pokoi i pakowanie. Następnie był czas wolny na gry i zabawy. Potem pobawiliśmy się w teatr przygotowując inscenizację 4 bajek: „ Kopciuszek”, „ Wróżki”, „Siedem koźląt” oraz „Czerwonego Kapturka”. Podczas ich prezentacji, ujawniły się talenty aktorskie i twórcze naszej młodzieży. Tu szczególnie zaimponowali wszystkim Maciek Sobiło z klasy I TB1 i Mateusz Pleszka z klasy I TEC.

 

Potem już tylko Msza święta w kaplicy i podziękowanie na ręce ks. dyrektora Mariana Bolesty i wspaniałej gospodyni p. Aliny Leńczuk. Tym miłym akcentem zakończyliśmy pobyt w Radomyślu.
I tak minął intensywny dzień trzeci.

Podsumowując, pobyt w Radomyślu miał na celu ukazanie prawdziwych wartości i zbliżenie młodzieży naszej szkoły do Chrystusa. Pozwolił nam lepiej poznać siebie, świat i wolność, którą mamy jedynie w Jezusie. Trudno było rozstawać się z tym domem i ludźmi. Radomyśl stał się dla nas miejscem, gdzie czuliśmy się jak w domu, gdzie spotkaliśmy ludzi, którzy chcieli z nami być i nas wysłuchać, gdzie mogliśmy się zatrzymać, wyciszyć i gdzie każdy znalazł coś dla siebie.Klub osmiu_logo
kampania_drugiezycie
ulotka promocyjna szkoły
 

lisc debu targi
jubileusz budowlanki kariera
swieto_saperów przysiega
spartakiada przysiega_stw
chrzest