nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image nivo slider image

Strona Główna

XVI Festiwal Kultury Chrześcijańskiej Eutrapelia 2012/2013

23.05.2013 Andrzej Kułakowski

W dniu 17 maja 2013 roku w ramach XVI edycji Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej Eutrapelia 2012/2013 uczniowie ZSP Nr 2 im. T. Kościuszki w Stalowej Woli zaprezentowali spektakl teatralny pt. „Mój Chrystus Połamany”. Wydarzenie to dzięki gościnności ks. proboszcza Włodzimierza Mazura miało miejsce w sali teatralnej parafii MBR w Stalowej Woli.

Wśród widzów znaleźli się nie tylko uczniowie wybranych klas naszej szkoły, tj. klasy I TB1, I TEC i II TSI, ale też widownię przedstawienia stanowili zaproszeni gimnazjaliści z Gimnazjum Nr 7 w Stalowej Woli. Kapitułę festiwalu tworzyli: p. Alicja Szewczyk, ks. Mariusz Kozłowski i 2 przedstawicielki ZPiT Racławice. A wszystko to pod czujnym okiem p. wicedyrektora Tomasza Sekulskiego i nauczycieli: p. Iwony Szewc, p. Sylwii Pacholec, p. Artura Fratyna i p. Bogusława Łoja.

Scenariusz tegorocznego przedstawienia pt. „Mój Chrystus Połamany” to adaptacja teatralna książki Ramona Cue Romano SI pod tym samym tytułem. Został wybrany zgodnie z hasłem tematycznym tegorocznej edycji festiwalu: „Taka jest nasza wiara”, w które doskonale się wpisuje.Występowali: Paweł Kapuśniak – głos Chrystusa, Bartłomiej Maślach – brat zakonny, Piotr Róg – handlarz 1, kierowca, Andrzej Romanowski – handlarz 2, Mateusz Płeszka – biznesmen, Aleksandra Warchoł – żona biznesmena, śpiew solo, Żaneta Rzeżutka, Patryk Jurek, Adam Żelazko – młodzież bogata, Małgorzata Wianecka – Maria Magdalena, Karolina Pazdro, Michał Puzio – młodzież biedna, Maciej Sobiło – pijak – złodziej, akordeon, Joanna Dymowska – staruszka, Jakub Molawka – gitara, Weronika Wójcik – bongosy, śpiew.Młodzi aktorzy wspaniale wczuli się w grane przez siebie role i w pełni oddali charaktery odgrywanych postaci. Udało im się zaczarować widownię, która wpatrywała się w nich wyraźnie urzeczona oraz zachwycona pomimo poważnego i trudnego przesłania przedstawienia. A przesłaniem tego spektaklu było wskazanie współczesnemu człowiekowi fundamentalnych wartości, wśród których najważniejsza jest miłość. Najpełniej objawiona w Jezusie przez mękę krzyżową. I pytanie o znaczenie krzyża w naszym życiu. Czy jest tylko kawałkiem drewna wiszącym na ścianach lub pustym symbolem naszej wiary, czy bezsensownym cierpieniem? A może oznacza coś więcej?Życie ludzkie przestaje być zagadką niepojętą i nie do zniesienia wtedy, gdy jest kontynuacją tej Wielkiej Miłości. Bo krzyż (starość, samotność, choroba, nałóg, bieda i wszelka krzywda ludzka…) bez Chrystusa sam i pusty jest nie do zniesienia. Krzyż życia każdego człowieka możliwy do wytrzymania jest tylko wtedy, gdy jest na nim Chrystus – tak można by streścić główną myśl tej sztuki.

Po gromkich oklaskach, jakie po spektaklu otrzymali aktorzy od zebranej na sali publiczności można wywnioskować, iż przedstawienie naprawdę się podobało. Z pewnością każdy wyniósł coś dla siebie i ma własne indywidualne przeżycia po spektaklu, które nie pozostaną bez echa i zaowocują w życiu. Dziękujemy naszej wspaniałej młodzieży za ten poruszający spektakl i za odwagę głoszenia wartości chrześcijańskich. To było bardzo wzruszające i głębokie przedstawienie, dało mi wiele do myślenia – powiedział jeden z widzów.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć:Klub osmiu_logo
kampania_drugiezycie
ulotka promocyjna szkoły
 

lisc debu targi
jubileusz budowlanki kariera
swieto_saperów przysiega
spartakiada przysiega_stw
chrzest