nivo slider image

Archiwum

XXV Międzynarodowe Sympozjum Kościuszkowskie w Maciejowicach

21.04.2009 Administrator

 Najubileuszowym Sympozjum w Maciejowicach naszą szkołę reprezentowała p. wicedyrektor Longina Ordon. W trakcie Międzynarodowego Konkursu Strojów Historycznych pracowała jako sekretarz jury, a podczas  Sesji Kościuszkowskiej przedstawiła przykłady pracy z patronem w Zespole Szkół nr 2 im. Tadeusza Kościuszki oraz wygłosiła I. cz. referatu – Literacka legenda Tadeusza Kościuszki, drugą część referatu wygłosił prof. dr hab. Marian Marek Drozdowski. Ciekawe referaty dotyczące tradycji kościuszkowskiej prezentowali, m. in.: prof. dr hab. Tadeusz Rawski ?Skąd pochodzili żołnierze Kościuszki pod Racławicami, prof. dr hab. Izabella Rusinowa ?Insurekcja Kościuszkowska w gazecie amerykańskiej, prof. dr hab. Eugeniusz IwaniecPierwsze 9 lat życia Tadeusza Kościuszki , dr Leszek Marek Krześniak25 Sympozjów Kościuszkowskich w Maciejowicach, i co dalej?, mgr Piotr M. ZalewskiBandolier Insurekcyjny – mało znane zawiesie broni białej.

Sympozjum obfitowało ponadto w szereg imprez towarzyszących: wystawa ? Obrazy Grażyny Kostawskiej i Piotra Szałkowskiego ?Tadeusz Kościuszko i jego epoka na obrazach współczesnych malarzy, inscenizacje epizodów bitwy maciejowickiej czy Międzynarodowy Rajd Kościuszkowski.

 

Materiały z sympozjum zostaną opublikowane i posłużą do pracy wychowawczej w naszej szkole. Nawiązanie nowych kontaktów z osobowościami kręgu ?Kościuszkowskiego? sprzyjać będzie efektywnemu kultywowaniu tradycji kościuszkowskiej w Zespole Szkół nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Stalowej Woli. 

 

przygot. L. OrdonKlub osmiu_logo
kampania_drugiezycie
ulotka promocyjna szkoły
 

lisc debu targi
jubileusz budowlanki kariera
swieto_saperów przysiega
spartakiada przysiega_stw
chrzest